Tel Kadayıf Tarifi

0

Sofraların vazgeçilmez tatlılarında tel kadayıf nasıl yapılır? Tel kadayıf tarifi ve malzemeleri ile ilgili tüm bilgileri bulabileceğiniz sayfamız.

Malzemeler:
Yarım kilo kadayıf
Ceviz içi
Yarım kilo şeker
Margarin
Limon
1,5 su bardağı süt

Advertisement

Tel Kadayıf Tarifi

Tel Kadayıf Yapılışı:

Satın almış olduğunuz kadayıfları uygun bir tepsi içerisine yerleştiriniz.

1 margarinin tamamını (Bunun yerine aynı miktarda tereyağını tavsiye ederiz) eritip kadayıfların üzerinde gezdirin. Elleri kullanarak kadayıfları alt üst ederek yağın tamamını kadayıflara yedirmeye çalışın.

Advertisement

Kadayıfların yarısını tepsiden alın. Kalan yarısının üzerine ise 150 gram kadar ceviz içini (un ufak edilmiş) tepsideki kadayıf üzerine eşit miktarda lacak şekilde serpin yayın.

Cevizleri serptikten sonra kadayıfın kalan yarısını da cevizlerin üstüne eşit miktarda yayın. Son olarak da eliniz ile hafifçe kadayıfların üstüne bastırın.

Orta ısıya alınmış bir fırına atın ve hem üstü hem de altı hafif pembeleşinceye kadar fırında tutunuz. Fırında kadayıflar pişerken 1,5 bardak sütü ısıtın. Fırından çıkan kadayıfların üzerine hemen bu sıcak sütü dökün ve tepsinin ağzını kapatın. Bu kadayıfların yumuşamasını sağlayacaktır.

Yarım kilo şekerden de ayrı bir yerde şerbet hazırlayın. Şerbet soğuk iken sıcak kadayıfların üzerine dökerek kadayıfların soğumasını bekleyiniz.

Kadayıflar soğuyunca dilediğiniz boy ve ebatlarda keserek ve üzerine çekilmiş antep fıstığı serperek servis yapın. Arzunuza göre tatlının üzerine küçük ebatlarda dondurma ve ya kaymak koyarak da servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Advertisement


Leave A Reply