Teleskop Nedir? (Kısa Bilgi)

2

Gökyüzünü, uzayı, gezegenleri daha iyi gözlemleyebilmemize yarayan alet olan teleskop ile ilgili olarak kısa bilgilerin yer aldığı yazımız.

teleskop

Gökyüzündeki cisimleri incelemek için kullanılan gök dürbünüdür. Esasını ilk defa XIII. yüzyılda İngiliz bilgini Bacon düşünmüş, ancak 610′ da Hollandalı Lippers ilk teleskopu yapmayı başarmıştır, italyan bilgini Galileo ise aracı geliştirerek birçok yıldızı buldu, Dünya’nın döndüğünü ispatladı. Bu buluş din kitaplarındaki bilgilere aykırı bulunduğu için, bilgin yargılandı, cezadan zor kurtuldu.

İç içe iki borudan yapılan teleskopun kalın borusunun dibinde objektif bulunur; ince borunun serbest ucunda da oküler vardır. Objektif gökyüzüne yöneltilip, okülerden bakılır. Objektife çarpan ışınlar boru içindeki odak noktasında bakılan cismin görüntüsünü meydana getirir. Oküler de bu görüntüyü büyütür.

Newton, 1666 – 1669 yılları arasında, Galileo‘nin teleskopunu daha da geliştirdi. 1672’de Fransız fizikçi Gassegrain (kasgren) kendi adını taşıyan bir teleskop meydana getirdi, ikinci Dünya Savaşı’ndan sonra teleskoplar daha da geliştirilmiştir.


2 yorum

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?