Ten Rengine Göre Saç Renkleri Nelerdir? Uygun Saç Rengi Seçimi

0
Advertisement

Uygun saç rengi seçimi bir çok kadın için olmazsa olmazdır. Peki ten rengine göre saç rengi nasıl belirlenir. Uygun saç rengi seçimi nasıl olmalı…

saç

Kaynak: pixabay.com

Ten rengine göre saç renkleri nelerdir?

Özellikle kadınların güzelliklerine güzellik katmak için sürekli uygulama yaptıkları bölgelerden biri de saçlarıdır. Çoğu kadın kendine yakışan saç rengini bulmak için sık sık kuaförlerin yolunu tutar, hem saçlarını farklı şekillerde kestirip hem de radikal bir kararla farklı renkler ya da kullandıklarının tam zıt renklerini seçebilirler. Ancak bu tip kararlar alınırken ten renginin göz önünde bulundurulmaması en büyük hata olduğu için uygulanan saç renklerinin göze güzel gözükmemesi muhtemel bir ihtimaldir.

Kuaförlerin müşterilerin isteklerine öncelik tanımasından dolayı çok da tercihlere karışmamaları, kadınların genellikle son trend olarak belirledikleri renkleri ne olursa olsun kendi saçlarında da görmek istemeleri bazı renklerde istenmeyen sonuçları doğurabilmektedir. İşte bu tip hatalara düşmemek ve kendi cilt renginize göre en uygun boyayı seçmek için yapmanız gereken teninizin hangi tonlarda olduğunu net olarak belirleyebilmektir.

renkli saç

Kaynak: pixabay.com

Ten rengi nasıl belirlenir?

Bilinen temel ten renkleri esmer, kumral ve buğday gibi renkler olsa da, iş saç renginin ten rengine uygunluğu kısmına geldiğinde devreye başka iki seçenek daha girmektedir. Bu seçenekler sıcak ten rengi ve soğuk ten rengidir. Teninizin bu iki seçenekten hangisine dahil olduğunu anlayabilmek için yapmanız gereken tek şey, aynada yüzünüzün bir tarafına bir adet altın renkli takı tutmanız, bir tarafına da bir adet gümüş rengi takı tutmanızdır. Hangi takı çeşidi cilt tonunuza daha uygun görünüyorsa sizin teniniz o tonların kaldırabileceği boya renklerine uyum sağlayabilmektedir.

Eğer teniniz altın rengi takınızla daha uyumlu durduysa, bu sizin ten renginizin sıcak ten rengi kategorisinde olduğunu göstermektedir. Bunun dışında eğer ki gümüş rengi takınızla cildinizin daha uyumlu durduğunu düşünüyorsanız, bu sizin ten renginizin soğuk ten rengi kategorisinde olduğunu göstermiş olur. Sıcak ten rengi kategorisine giren kadınların kullanması gereken saç renkleri mutlaka açık kahve, koyu kahve, kızıl renk ve kumral renk tonlarında olmalıdır.

renkli saç

Kaynak: pixabay.com

Sarı Renk

Eğer ki yüzünüz çok yuvarlak ve açık saç tonuyla iyice patlayacak bir yapıya sahip değilse. Açık tonlardaki sarı renklerini de denemeniz mümkündür. Tabi bu boyaları saçınıza uygulayacak cesur kararları vermeden önce, yakışıp yakışmadığını test etmek adına bir peruk deneyerek yüzünüzde bu rengin nasıl durduğunu kontrol etmeniz tavsiye edilir. Çünkü örneğin koyu kahverengi saç renginden bir anda kızıla dönmek, göz aşinalığı oluşmadığı için garip gelebilir.

Advertisement

Bunu atlatmak ve güzel duruyorsa gerçekten boyatmak için peruk iyi bir deneme yöntemi olabilir. Sıcak tenlerde boyatılması gereken saç renklerinden bahsettikten sonra konu soğuk ten rengine geldiğinde. İlk tavsiye edilen renkler bal rengi, kiraz rengi, buğday rengi, mavi-siyah karışık renk. Kızıl rengi, çikolata tonlarındaki renkler ve en çok kullanılan siyah renkten bahsedilmektedir.

Özellikle soğuk ten rengi dediğimiz ten rengine sahip olan kadınların saçlarını mavi-siyah renge boyaması. Bu ten tipine en çok yakışan saç tonlarından biridir. Öte yandan yine dikkat çekici renklerden olan platin sarısı da tam soğuk ten rengine uygun renklerden biri olarak kabul etmektedir. Bazı kadınların komple renk değişikliğine cesaret edemeyip sadece saç uçlarına yaptığı boya uygulamaları. Son zamanlarda iyice popülerleşen ombre tipi (sadece saçın ortalarından uçlara doğru boya uygulama) boyamaları da iyice yaygınlaştırmıştır.


Leave A Reply