Tendürdiyot Nedir?

0
Advertisement

Tendürdiyot nedir? Ne işe yarar? Tendürdiyotun içerisinde bulunan maddeler nelerdir?

Tentürdiyotİyodun alkolde eritilmesiyle elde edilen bir sıvıdır. Açık bir yaranın üzerine konabilecek çeşitli mikropları kırmak için kullanılır.

Tentürdiyot, yıllardan beri kulanıla gelmiş, bugün de hala değerini muhafaza eden çok iyi bir antiseptiktir. Binde iki yoğunlukta olursa her mikrobu öldürür. Daha az bir yoğunlukta bile onları etkisiz bırakır.
Tentürdiyot, %7 iyot, %3 potasyum iyodür, %90 alkol karışımıdır. Antiseptik etkisi olan madde iyottur. Deriye sürülünce en üstteki hücreleri harap eder, derinin derinliklerine inerek antiseptik etkisini orada da gösterir. Deriden emildikten 15 dakika sonra idrarda iyot bulunabilir.

Tentürdiyot ancak dıştan kulanılan bir ilaçtır. İçilirse mideyi, sindirim sistemini tahriş eder, hattâ delebilir. Tentürdiyot içen bir kimseye nişastalı su içirmelidîr. Nişastayı yumurta akı ile çalkalamak daha faydalı sonuç verir.

Bazı kimseler iyoda karşı hassastır. Tentürdiyot sürülünce deride kabarma, şişme, solunum borusunda şişmeden dolayı tıkanma olabilir, hatta koma ve ölüm bile görülmüştür.

Advertisement

Leave A Reply