Terbiyeli Tavuk Tarifi

0
Advertisement

Terbiyeli Tavuk nasıl pişirilir? Güzel kokulu bitkilerle aromalandırılmış ve terbiye edilmiş lezzetli bir tavuk yemeği tarifi.

Kullanılacak malzeme (4 kişi için):

1200 – 1400 gramlık bir büyük tavuk,
50 gram margarin yağı
20 gram un,
1 demet maydanoz,
1 tatlı kaşığı kekik
1 defne yaprağı,
1 sap kereviz,
1 baş soğan
2 yumurta,
1 körpe havuç,
1 limon,
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1/2 litre kadar tavuk suyu,
yeteri kadar tuz ve karabiber.

Yemek Tarifi:

Öncelikle istenirse tavuk, tavuk suyu elde etmek için bir süre haşlanır. Bu durumda kızarması da daha kolay olacaktır.

Bir tavaya (büyükçe bir tencere) margarin yağının yarısıyla zeytinyağı konulup ısıtılır. Yağ karışımı ısınınca düzenli parçalara bölünmüş tavuk tavaya atılır ve parçalarının her yanı nar gibi kızartılır. Tavuk parçaları kızarınca bunları tahta bir kaşıkla karıştırmaya devam ederken unu azar azar serpilir ve yedirilir. Bir fincan kadar da sıcak tavuk suyu katıldıktan sonra tavadakiler iki dakika kadar karıştırarak pişirilir.

Advertisement

Bu süre tamamlanınca yarım litre tavuk suyunun geri kalanı sıcak olarak dökülür, tuzlayıp biberlenir.

Bir tülbente bağlanmış rendelenmiş soğan, havuç ve maydanozla, kekik ve defne yaprağı da tavaya atıldıktan sonra kapağı örtülür ve yemek orta ateşte pişirilir.

Tavuk parçaları pişince tencerenin ağzı açılır, tülbente sarılı olan kokulu bitkileri çıkarılıp atılır. Yumurtalar porselen bir kâsede çırpılır. Karıştırmaya ara vermeden yarım limonun suyu eklenir. Tenceredeki karışımdan bir miktar alınıp çabuk çabuk karıştırılmakta olan yumurtaya dökülüp yedirilir. Sonra tenceredekileri çabuk çabuk karıştırırken çırpılmış yumurtalı karışım içine eklenir.

Kap ateşten indirip sofraya götürülür ve sıcak sıcak servis yapılır.


Leave A Reply