Tereyağı Nasıl Saklanır? Buzdolabında, Dondurularak, Eritilerek ve Salamura

0

Tereyağının saklanma yöntemleri nelerdir? Tereyağı nasıl saklanır tereyağı saklanırken depolanırken nelere dikkat edilmelidir.

tereyagi

Kaynak: pixabay.com

Tereyağı Nasıl Saklanır?

Tereyağını Saklama Yolları:

Tereyağının özelliğinin bozulmadan kullanılabilmesi için yapısına uygun şekilde saklanması gerekir. Saklarken de bilinçli davranılırsa, en ufak değişikliğe ve bozulmaya fırsat verilmeden kullanılmaya hazır şekilde saklanmış olur.

Advertisement

a. Tereyağının buzdolabında saklanması

Buzdolabı kısa sürede kullanılacak olan tereyağının saklanması için uygundur. Tereyağının hava ile teması kesilecek şekilde paketlenmiş olması gerekir. Zaten paketlenmiş olarak satın alınanlarda bu sorun yoktur. Satın alırken iri değil, orta ve küçük boy paketlerin alınması uygun olur. Paketle almayıp paketlenmesini gerektiren bir durumda olan yağın zararlı olmayan cinsten bir naylon, yağlı kâğıt veya özel kâğıtla sıkıca sarılması, paketlenmesi gerekir. Bu paketin önce kullanılmasına da özen gösterilmelidir.

Eğer acelemiz varsa ve kısa süreli de olsa paketsiz tereyağını saklamamız gerekiyorsa, üzerini örtecek kadar soğuk su konmuş kabın içine konulur. (Su, hava ile temasını keser.) Şiire uzarsa suyun sık sık değiştirilmesi gerekir. Buzdolabında tereyağının saklanma süresi 8-10 gündür. Bu süreyi aşınca yağın dış kısmında sararan bir renk değişikliği başlar. Süre uzadıkça dıştaki bozulan tabaka kalınlaşır, lezzetinde de hissedilir derecede bozulma başlar. Daha uzun süre beklemesi gerekiyorsa tereyağının mutlaka derin dondurucuda saklanması gerekir.

tereyağı

Kaynak: pixabay.com

b. Tereyağının derin dondurucuda saklanması

Dondurarak saklama, yağın tazeliğini korumasını sağlayan en iyi saklama yöntemidir. Derin dondurucuya konulmadan önce güzel bir şekilde paketlenerek hava ile temasının kesilmiş olması gerekir. Hazır paketlerin dışı bir kez daha sarılırsa derin dondurucudaki yiyeceklerden gelebilecek koku da önlenmiş olur. Kullanılırken 2-3 günlük miktarlar buzdolabına çıkarılır. Bittikçe tekrar alınır. Aslında en iyisi derin dondurucudan 12 saat önce buzdolabına çıkarılarak kullanılmasıdır. Bu yöntem küçük mutfaklar için uygun olmayabilir. Ancak büyük mutfaklarda günlük çıkarmak daha uygundur.

Tereyağı derin dondurucuda bir seneye kadar saklanabilir. Ancak, derin dondurucuda arıza ve elektrik kesintilerinin sık olmaması, ısının mutlaka devamlı aynı düşük derecelerde (-18°C’de) bulunması şarttır, buna özen gösterilmesi gerekir.

Advertisement
tereyağı

Kaynak: pixabay.com

c. Tereyağının salamura yapılarak saklanması

Türk mutfağında, bir şeyin çok tuzla saklanmasına salamura yapmak denir. Tereyağını uzun süre saklamak gerekirse ve elimizde dondurarak saklama olanağı yoksa o zaman yağın tuzla saklanması düşünülebilir.

Saklanacak olan yağ, tercihen iri parçalar hâlindeki tuzla karıştırılır. Tuz, bakteri faaliyetlerini önler, ancak yağın lezzet ve kokusu değişir. Salamura yağın saklanabilmesi için yine de buzdolabı ısısında (+3-4°C) ağzının sıkıca kapalı olarak tutulması gerekir. Aksi takdirde vitamin kaybı çok olur. Kahvaltılarda kullanılamaz, sadece yemek yapmak için kullanılabilir. İçindeki tuzu dikkate alarak yemeğin tuzunu ayarlamaya özen gösterilmelidir. Buzdolabında en sağlıklı 1 ay saklanır. Bu süreyi kesinlikle geçirmemelidir. Yağ acılaşmaya başlar. Ancak daha düşük ısıda kullanma süresi uzayabilir.

d. Tereyağının eritilerek saklanması

Derin dondurucuda saklama olanağı yoksa, salamuradan daha uzun süre saklamak isteniyorsa yağ, yavaş yavaş eritilir. Dip kısmının yanmadan erimesi ve kaynaması sağlanır. Bu arada su, protein, laktoz karışımı, yani halk arasında tortu tabir edilen kısmı süzülerek ayrılır. Kalıplar halinde dondurulur, paketlenir ve buzdolabında saklanır. Proteinli kısımlar ve laktoz olmayınca saklama süresi 3-4 aya çıkar.

Bu şekilde daha uzun süre saklanabilir. Rutubetsiz yerlerde hava almayacak şekilde saklanması gerekir. Elde edilen yağın tereyağı ile bir ilgisi kalmamıştır. Yemekler, börekler vb. kullanılır. Zamanımızda çok az kullanılmaktadır. Tavsiye edilecek bir uygulama değildir. Erime esnasında vitaminlerin büyük bir kışını kayba uğrar. Tereyağı, özelliğini büyük ölçüde kaybeder.


Leave A Reply