Termos Nedir? Ne İşe Yarar?

7
Advertisement

Termos nedir? Termos nasıl sıcak ve soğuk tutar? Termosun özellikleri nelerdir, nasıl çalışır, ne işe yarar? Termos hakkında bilgi.

termos

Termos Nedir? Ne İşe Yarar?

Termos; İçine konulan içeceklerin, yiyeceklerin sıcaklığını, soğukluğunu uzun süre koruyan özel yapılı kablara termos denir. Termosta ısıyı değişmeden, sıcak olanları sıcak, soğuk olanları da soğuk tutan, kabın içindeki havanın boşaltılmış olmasıdır.

Termosta iç içe yerleştirilen iki kab vardır. Bu iki kabın arasındaki hava boşaltıldığı için, termosa konan sıcak, soğuk maddeler uzun süre aynı ısıda kalırlar. Bu iki kabın iç çeperleri, ısıyı daha az iletmeleri için, gümüşle kaplanmıştır.

Termosların çeşitli işlerde kullanılan birkaç türü vardır. Genel olarak, ince çift camdan yapılan, üzerine madenden koruyucu bir kab geçirilen termos şişelerine çay, ıhlamur, kahve, soğuk, sıcak süt, soğutulmuş içkiler konur. Bu termos şişelerini gezilerde, uzunca süren yolculuklarda, kır gezinitlerinde çok kullanırız. Bu kabların tasma biçiminde tutma yeri vardır, gerekince fotoğraf maki-nası gibi boyna da asılabilir. Termos şişelerin ağızları sıkı bir mantar kapakla kapanır. Yivli olan ağız kısmına üst üste büyüklü küçüklü birkaç bardak da geçirilmiştir. Kullanırken, mantarın sıkı kapanmasına, bardakların iyice yivlere girerek yerine oturmasına dikkat etmelidir.

Advertisement

termos

Camdan olan bu termos şişelerini çok dikkatli kullanmalıdır. İçindeki cam çok ince olduğundan hızla savrulursa, atılırsa, bir yere vurulursa çabuk kırılır, toz gibi ufalanır. Bunun önüne geçmek için şişenin kabla temas eden alt kısmına, sünger, bez gibi koruyucu maddeler koymak faydalı olur.

Katı yiyeceklerle, çok miktarda içeceklerin konulduğu termos kabları şişe gibi değildir. Bunlar daha çok küçük bir karavanaya benzer. Üzerlerindeki madenden koruyucu kapak daha kalın olur. Çelikten yapılanları, ağır olursa da, çok dayanır. Bu kablarda taşımak için bazen madeni bir sap da vardır. Katı, sulu yemekler bu büyük termoslarda taşınır. Kır gezintilerinde bu termoslar çok işe yarar.

Ayrıca, yalnız, soğutucu olarak kullanılan sandık biçiminde termoslar da vardır. Bu soğutucuların içinde madenden iki kab bulunur. Dış kabla içtekinin arasındaki hava boşaltıldığından içine konan yiyecekler uzun süre soğuk kalır. Bu biçimdeki kablara gazoz, soda, meyva suları gibi, şişe içindeki içecekler, yemişler, soğuk etler, sucuk, pastırma, tarama, balık yumurtası, peynir, yağ gibi şeyler konur. İçine yeter ölçüde buz parçaları atılarak bu yiyecekler soğuk tutulur. Soğutucuların, eriyen buzları akıtmak için bir musluğu da vardır. Elde taşınamaz, daha çok otomobille yapılan gezilerde kullanılır.

Advertisement

7 yorum

Leave A Reply