Termosifon Çalışma Prensibi Nasıldır?

0
Advertisement

Termosifon nedir ne işe yarar? Termosifon nasıl çalışır çalışma prensibi kabaca nasıldır?

Evlerdeki banyolarda suyu ısıtmak için kullanılan bir araçtır. Termosifon aslında bir kazanla, kazandaki suyu ısıtan bir sobadan yapılmıştır.

Soba kazanın altındadır. İçinde eskiden odun yakılırdı şimdi ise LPG ya da doğal gazlı ısıtma sistemleri vardır. Üstünde silindir biçiminde bir kazan vardır. Kazanın ortasında da sobada yanan odundan çıkan gazları dışarı atmaya yarayan bir boru bulunur. Bu boru bacaya verilir, Kazanda ısınan su, su boruları ile sıcak su musluğuna gelir. Musluk açılınca sıcak su akar.

Kazanda sürekli olarak su bulunmasını sağlamak için kazana evdeki soğuk su borularından su gönderilir. Kazanın taşmasını önlemek için kullanılan sıcak su kadar soğuk suyun kazana girmesi, daha fazlasının girmemesi gerekir. Bunu sağlamak için de kazanın üstüne, küçük bir su deposu yapılmıştır. Soğuk su borusunun depoya açılan ağzına bir «şamandıra» yerleştirilir. Sıcak su kullanıldıkça depodaki su alçalır, suyla birlikte şamandıra da alçalır. Şamandıra alçalınca, borunun ağzı açılır, depoya su dolar. Depodan sonra kazan da dolar. Depodaki su yeniden yükselir. Şamandıra yukarı kalkar, soğuk su borusunun ağzı kapanır, depoya su akmaz. Böylece su yüksekliğinin sabit kalması sağlanmış olur.


Leave A Reply