Termosun Çalışma Prensibi Nedir?

0
Advertisement

Termos nedir ne işe yarar? termosun çalışma prensibi nasıldır? termosun kesit görüntüsü nasıldır?

Termosun Kesiti

Termosun Kesiti

İçecekleri soğuk, ya da sıcak olarak saklamak, aynı zamanda kolayca taşımak için kullanılan bir araçtır.

Termosun içinde camdan silindir biçiminde bir kap vardır. Cam ısıyı güç geçiren bir cisimdir. Camın üstüne ayrıca ısıyı güç geçiren bir cisim daha kaplanır. Bu cam kap, altından, yanlarından mantarlarla desteklenir, sonra kırılmasını önlemek için maden bir silindirin içine yerleştirilir. Cam silindirle maden silindir arasında hava vardır. Bazen cam silindir birkaç kat yapılır, bu katların arasında da hava bırakılır. Cam silindirin ağzında mantar bir tapa, üzerinde de vidalı kapak vardır. Bu kapak bardak yerinde kullanılabilir.

Termosa soğutulmuş bir içecek, mesela soğuk su konduğunu düşünelim. Dışarıdaki havanın ısısı suya kadar kolayca ulaşamayacağı için su uzun zaman soğuk kalır. Hava tabakaları, cam, mantarlar, cam üzerine sürülmüş olan madde ısıyı güç ileten cisimlerdir. Bundan dolayı, dışarıdaki hava suyu kolay kolay ısıtamaz.

Termos, yalnız soğuk yiyecekleri saklamak için kullanılmaz. Termos ısıyı dışarıdan içeriye de, içeriden dışarıya da güç ileten bir araçtır. Onun için, termosa sıcak kahve koyarsak, kahve uzun zaman sıcak kalır. Çünkü kahvenin ısısı da termosun dışına kolay kolay çıkamaz.

Advertisement

Leave A Reply