Tezgahtar Nedir? İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları, Nitelikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Tezgahtar – reyon şefi nedir? Tezgahtar ne iş yapar, Tezgahtarlık mesleğinin özellikleri, görev ve sorumlulukları hakkında bilgi.

tezgahtarTezgâhtar

İster küçük bir mağazada olsun, ister büyük bir kuruluşta olsun, kadın ve erkek tezgâhtarlar müşteriyi memnun etmek için ellerinden geleni yapar, alıcıya mal hakkında bilgi verirler.

Tezgâhtarlar müşterilere farklı muamele yapmamalı, onlara güler yüz göstermeye dikkat etmelidirler. Alıcıya istediği malı çıkarmalı, seçimde ona yardımcı olmalı, satılık eşyanın kullanılışı hakkında bilgi vermelidirler. Müşteri hangi malı alacağına karar verince, tezgâhtar fiş kesip malı paketler, parayı kasaya ödeyen müşteriye paketini uzatır ve iyi günler dileyerek onu uğurlar. Birçok müessese bilgili ve tecrübeli tezgâhtarları tercih eder. Çünkü her tezgâhtar müşteriye cevap verebilmek için sattığı mal hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Meselâ otomobil yedek parçası satılan bir mağazadaki tezgâhtarların şüphesiz otomobil ve yedek parçaları hakkında bazı şeyleri bilmeleri gerekir. Maksat herhangi bir kimseye herhangi bir malı satmak değil, herkese aradığı malı temin edebilmektir.

Görev ve Sorumlulukları

 • Mevcut ve potansiyel müşterilere sağlam argümanlar kullanarak ürünleri/hizmetleri sunmak, tanıtmak ve satmak
 • İhtiyaçlarını karşılamak için mevcut/potansiyel müşterilerin maliyet-fayda ve ihtiyaç analizlerini yapmak
 • Olumlu iş ve müşteri ilişkileri kurmak, geliştirmek ve sürdürmek
 • Müşteri adaylarına ulaşmak
 • Memnuniyeti en üst düzeye çıkarmak için müşteri sorunlarının ve şikayetlerinin çözümünü hızlandırmak
 • Üzerinde anlaşmaya varılan satış hedeflerine ve sonuçlara program dahilinde ulaşmak
 • Ekip üyeleri ve diğer departmanlarla satış çalışmalarını koordine etmek
 • Bölgenin/pazarın potansiyelini analiz edin, satışları ve durum raporlarını takip etmek
 • Müşteri ihtiyaçları, sorunları, ilgi alanları, rekabetçi faaliyetler ve yeni ürün ve hizmetler için potansiyel raporlarla tedarik yönetimi.
 • En iyi uygulamaları ve promosyon trendlerini takip etmek
 • Geri bildirim yoluyla sürekli iyileştirmek
 • reyon-sefiReyon Şefi

Reyon şefi bir satış bölümünün sorumlusu olan tecrübeli bir satıcıdır. Müşteriyi karşılamak, * satıcıları kontrol etmek, reyonun gereçlerini sağlamakla görevlidir.

Bazı büyük mağazalarda bin bir çeşit mal satılır! Bu nedenle bu tür mağazalar aynı cinsten olan malların bir arada toplandığı reyonlara ayrılmıştır. Her reyonun başında müessese tarafından seçilmiş bir reyon şefi bulunur. Reyon şefi alınacak malları tespit eder, bunları ya kendisi satın alır ya da aldırtır. Tezgâhtarlara göz kulak olur. satış tahminleri yürütür, yaptığı işler hakkında müessese idarecilerine hesap verir. Tezgâhtarlara yol yordam gösteren reyon şefleri, onlara mesleklerinin püf noktalarını da öğretip yetişmelerine yardımcı olur, müşterinin karşısında güç durumda kaldıkları zaman onların imdadına koşar. Satın alınıp geri getirilmiş bir malın kabul edilip edilememesinde ancak reyon şefi söz sahibidir.

Advertisement

Leave A Reply