The Secret (Sır) Kitabının Özeti Konusu İçeriği, Rhonda Byrne

1
Advertisement

Rhonda Byrne’ın çok satan kitabı The Secret – Sır’da ne anlatılmaktadır? The Secret – Sır kitabının konusu ve geniş özeti.

Kitaptan birkaç film ve kitap esinlenmiştir; ancak The Secret aynı isimli bir filme dayanmaktadır. The Secret filmi, filmin (ve kitabın) temasına uygun röportajların yer aldığı bir belgesel.

2006’da vizyona giren film ve kitap, Wallace Wattles’ın 1910’da yazdığı Zengin Olmanın Bilimi adlı başka bir kitaptan ilham alıyor. Film aynı zamanda yazar Rhonda Byrne tarafından yazılmış ve üretilmiştir, ancak kitap Oprah Winfrey de dahil olmak üzere ünlülerin dikkatini çektiğinde popülerlik kazandı.

secret

Sır, halk arasında “çekim yasası” olarak bilinir. Hayatınızın bir noktasında enerjinize çekici gelen bir şey istediğinizi hayal edin – rüya olumlu veya olumsuz olabilir. Hayalinize daha sonra ulaşma fenomeni, Byrne’nin çekim yasasını etiketlediği şeydir.

Bir şeyi başarma düşüncesi sizi hayale yaklaştırır. Yazar ayrıca pozitif düşünme ihtiyacının altını çizer – benzer şeyler gibi, pozitif düşünme sizi pozitif şeylere götürürken, negatif düşünme hayatınızı bozar.

Advertisement

Byrne, aklımızı, Evren tarafından yayılan enerjiyi çeken bir mıknatısla karşılaştırır. Burada Evren, düşünce gücünü olayların frekansına dönüştürebilen daha yüksek bir biçime atıfta bulunmaktadır. Çekim yasası gereği olaylar tam da istediğimiz gibi hayatımıza giriyor.

Kitabın Özeti

Dersler

1. Sır

Sır, çekim yasasıdır. Yazar, bunu, insanların kaybettikleri servetlerini zaman içinde yavaş yavaş geri kazanması olarak anlatıyor. Zengin insanlar sürekli olarak servetlerini kaybetme korkusu yaşarlar. Evren bunu tespit eder ve gerçekleşir. Bununla birlikte, kişi daha sonra servetini yeniden inşa etmek ve önceki yaşamını geri kazanmak için çabalar. Bu, çekim yasasının bir örneğidir.

Byrne, “eğer düşünürsen olur” ifadesini, içinde yaşadığımız – kişileştirilen – düşüncelerimizi nihayetinde dileklerimizi gerçekleştiren frekanslara kanalize etmenin bir yolu olarak belirtip başka bir düzeye taşır..

Olumsuz koşullara yol açmamak için zihnimizi pozitifliğe yönlendirmek çok önemlidir. Dünyada yaydığımız olumsuzluk, bizi rahatsız etmek için geri dönecek. Bu nedenle, iyimser veya gerçekçi bir düşünceye sahip olmak bizim (ve başkalarının) her zaman yararınadır. Basit bir yol, olumsuz sesli cümleleri olumlu olanlara dönüştürmektir.

2. Düşüncelerinizin farkında olmak

Pozitiflik ve negatiflik aynı madalyonun iki yönüdür. Her ikisi de eşit derecede normaldir ve kendi alanlarında aynı etkiye sahiptir. Olumsuz bir düşünce, olumlu bir düşünce kadar yaygın olabilir. Olumsuz bir düşüncenin zarar verebileceğini bildiğimiz için yazar, kendi düşüncelerimizin farkında olmayı öneriyor.

Genellikle dış uyaranlara bağlı olarak düşünceler tetiklenir. Normal bir ruh hali, olumsuz bir düşünce tarafından istila edilebilir ve bu da daha fazla karamsarlığa neden olur. Bunun sonucu, Evren tarafından olumsuz bir düşüncenin verilmesidir. Bu yüzden yazar, düşüncelerimizi kontrol altında tutmak için meditasyon ve diğer ruhsal uygulamalarla uğraşmayı öneriyor.

Advertisement

3. Evrene ne istediğinizi söylemek

Birisine ihtiyacınız olanı söylemenin en iyi yolu, onu iletmektir. Benzer şekilde, Evren’e ne istediklerini söylemek gerekir – tercihen olumludur. İletişim kurarak, gerçekten neye ihtiyaç duyduğumuza odaklanabilir ve kötümser düşüncelerin bizden uzaklaştığını fark edebiliriz.

Evren sözde birkaç teknikle cevap veriyor. Olumsuz düşünceler genellikle göğüste veya midede rahatsızlık hissi ile ilişkilendirilir. Üzüntü vücutta kendini gösterir. Yazar, bu açıklanamayan acıları düşünme şeklimizi değiştirmek için Evrenden gelen mesajlar olarak yorumluyor.

4. Gizli Değiştiriciler

Gizli Değiştiriciler, yazar tarafından önerilen ve düşüncelerin pozitifliğini teşvik eden bir kavramdır. Yazar, bir kişinin ruh halindeki değişikliği garanti eden faaliyetlerin bir listesini yapmayı öneriyor. Her tür faaliyeti içerebilir, ancak kişi için olumlu ve tekrarlayıcı olmalıdır.

5. Sor, inan, al

Sır, üç adımda çalışır. Kişi Evrene hayalini anlatmalı, sonra sırrın işlediğine inanmalı ve son olarak da istediğini almalıdır.

Dilek talebi belirli olmalı ve belirsiz olmamalıdır. Mesaj açık olduğu sürece, Evren onu anlayacaktır. Mesajın sizin ve başkaları için olumlu olmasını sağlayın. Her türlü olumsuzluk size ve arkadaşlarınıza zarar verecektir.

Bir dilek istemek kadar sırrın işleyişine inanmak da önemlidir. İnsanlar inançlarını kısıtlama eğilimindedir, ancak yazar onları düşüncelerinin ufkunu genişletmeye ve fenomenlere yürekten inanmaya teşvik eder. İnanç aynı zamanda herhangi bir şüpheden veya ikinci düşünceden uzak olmalıdır. Yazar, zihinde herhangi bir şüphecilik varsa, Evren frekansında bir karmaşa olacağını tahmin ediyor.

Son olarak, Evren dileğinizi yerine getirecek. Kişi ileriye dönük düşünmeli ve rüyanın gelişine hazırlanmalıdır. Birisi işinin önümüzdeki yıl büyük bir kazanç elde etmesini istiyorsa, bu inançla oynamalı ve dilek yerine getirildikten sonra dizilen görevler için çalışmaya başlamalıdır. Bu eylemlerden ortaya çıkan pozitiflik inancı güçlendirecek ve Evren bunu gerçekleştirmek için çalışacaktır. Zaman görecelidir ve bu nedenle sabır, dileğin yerine getirilmesinin anahtarıdır.

6. Nasıl “sorulur, inanılır, alınır”?

Yazar, ‘isteme, inanma, alma’ alışkanlığını doğru bir şekilde benimsemek için yapılması gereken alıştırmalar üzerinde durur. Bu egzersizler aynı zamanda kişinin hayata daha iyimser bir yaklaşım aşılamasına da yardımcı olabilir.

Gününüzü, gitmesini istediğiniz gibi hayal edin. Bugün tamamlayamadığınız belirli bir görevi yerine getirmeyi hedeflediyseniz, yatmadan önce günün nasıl geçmesi gerektiğini hayal edin. Bu, kişinin sonraki gün için bir eylem planı oluşturmasına yardımcı olur. İnsanların görevi tamamlayamadıkları gerçeği üzerine ağlamak yerine pozitiflik de aşılamaktadır.

Görselleştirme ikinci alıştırmadır. Bir kişinin bir olayın imkansızlığına daha az odaklanmasına yardımcı olur ve bunun nasıl olabileceğine daha fazla odaklanır. Son olarak, hayali görebilmeliyiz. Amacımızı gördükten sonra oraya gitmemiz kolaylaşır. Dileğin yerine getirilmesine yardımcı olan otomatik bir zihin haritası oluşturulur. Bir vizyon panosu oluşturmak da görselleştirmenin bir yoludur.

7. Paranın Sırrı

Sır, para kazanmak için de kullanılabilir. Gerçekçi olarak, para aslında ağaçlarda büyümez. Ne de arzulu düşünme bir piyango kazanmamızı sağlamaz. Ama bunların asla olmayacağını düşünmek de yanlış. Yazar, para almakla sonuçlanabilecek fırsatlara olumlu bakmayı ve bu konuda umudunu kaybetmemeyi öneriyor.

Advertisement

Gelecekte bir şeyler karşılamayı hayal etmeliyiz. Bu noktada, belli bir şeyi satın almamız imkansız olabilir ama daha sonra mümkündür. Paranın nasıl geleceğini düşünmek olumsuzluğu teşvik eder, bunun yerine tüm enerjimizi ekmek ve tereyağımızı kazanacağımız normal bir rutini sürdürmeye odaklamalıyız.

Byrne, paranın mutluluğu satın alamayacağına inanmıyor. Modern dünya paraya güveniyor. Para herhangi bir kaynaktan gelebilir ve bunun olduğu düşüncesinden vazgeçilmemelidir. Parayla ne yapacaklarını da olumlu bir şekilde planlamalıdır. Örneğin, iyi para kazanmaya başladıklarında hayır işlerine girecekleri düşünülebilir. Bu, Evreni dileği yerine getirmeye zorlayabilecek olumlu bir ortam yaratır.

8. İlişkilerin Sırrı

Sağlıklı ve sevgi dolu bir ilişkiye sahip olmanın anahtarı, ondan uzaklaşmamaktır. Birisi böyle bir ilişkiyi özlüyorsa, kendi istekleriyle çelişecek şekilde hareket etmemelidir. Dışarıdaki birinin onlarla uyumlu olduğu inancını benimseyerek, bunun olasılığı hayal edilenden daha yakındır.

9. Dar görüşlülükten kurtulma

Yukarıda belirtildiği gibi, eylemlerimiz hayallerimizle çelişmemelidir. Bir şeyin olması için ona duyarlı olmalıyız. Yazar, Avustralya’dan ABD’ye göç etmek isteyen ancak bunun nasıl yapılacağı konusunda kafası karışan bir kızın hikayesini anlatıyor. Pozitifliği besledi ve transferin gerçekleşmesini istedi, ancak zaman gecikmeye devam etti. Sonunda kız çantalarını topladı, eşyalarını sattı ve vardiyayı yaptı. Uyum sağlaması zaman aldı, ama yavaş yavaş yaptı. Değişime açık olduğu ve dar görüşlü bir yaklaşımı olmadığı için hayalini gerçekleştirdi.

10. Sağlığın Sırrı

Tıpta ve sağlıkta “plasebo etkisi”, çekim yasasını ifade eder. Plasebo etkisi, birisi belirli bir ilacın kendi iyiliği için işe yaradığına inandığında ortaya çıkar. Gerçekte ise, uygulanan ilacın çok az etkisi olabilir veya hiç olmayabilir. Hasta bilmediği için iyimser bir yaklaşıma sahiptir. Sonunda pozitiflik meyvelerini verir ve hasta kendini daha iyi hissetmeye başlar.

Şifa vücudun doğasıdır. Vücut, en zor zamanlarda kendini idame ettirebilir ve bu nedenle, plasebo etkisinin gerçek bir fenomen olduğu gözlemlenir. Benzer şekilde, genel sağlıkla ilgili pozitifliği sürdürmek, sağlık sorunlarının üstesinden gelmek için çok önemlidir. Negatiflik akılda kalırsa, vücut kendini iyileştiremez. Durumun bir gün düzeleceği umudu asla terk edilmemelidir.

11. Dünyanın Sırrı

İnsanlar direnme eğilimindedir. Direniş bizi bu dünyada tutan şeydir, ama aynı zamanda bizi arzuladığımız şeylerden de uzak tutar. Enerjimizi bir korkuya direnmeye kanalize etmek, kendini gösterme korkusunu besler. Zihin korku tarafından istila edildiğinden, Evren talihsizliğin gerçekleşmesi için bir sinyal alır. Talihsiz olayın ardından odaklanılmalıdır.

Daha önce bahsedilen bir numara, olumsuz bir cümleyi olumluya çevirmekti. Bu, Sır’ın dünyayı nasıl etkilediği durumunda gerçekten geçerli. Korkumuzun ortadan kalkmasını istememeliyiz, bunun yerine tersi gelişir. Dolayısıyla, savaşların olmamasını dilemek yerine, barışın yayılmasını dilemeliyiz. Bunu yaparak, pozitif bir sinyal gönderilir ve oluşma şansı daha yüksektir.

12. Sınır tutmayın

Yazar, “yeterli değil” bahanesine işaret ediyor. Byrne, uygun bir şekilde, sözün bir efsane olduğunu ve kişinin sınırlamasının yetenekleriyle değil, zihniyle sınırlı olduğunu belirtir. Zihin, hayal gücünü belirli bir noktadan öteye genişletemez ve bu nedenle, bu noktada yeteneğimizin kısıtlandığını varsayarız.

Gerçek şu ki zihnimiz en görkemli organlardan biridir. Gerçek bir sınırı yoktur ve inandığımızın ötesine geçebilir. İnanç söz konusu olduğunda kaybedecek bir şey olmadığından, yeteneklerimizi kısıtlamamalı ve mevcut durumumuzun üstünde ve ötesinde düşünmeliyiz.

13. Sır

Tüm bilimlerin çağdaş yasalarına atıfta bulunulursa, enerji yaratılamaz veya yok edilemez. Vücudumuzda olduğu gibi evrende de var olan enerji ancak başka bir forma dönüştürülebilir. Böylece içimizdeki enerji her zaman var olacak. Enerji her yerde mevcut olduğundan, ondan faydalanabiliriz.

Advertisement

Byrne, aşırı düşünmeye ve zihnin kontrolünü kaybetmesine izin vermeye karşı çıkıyor. Zihnimizin özgür ve çılgınca olumsuz bir plana girmesine izin vermeden önce, durmalı ve duygularımızın gerçekliğini düşünmeliyiz. Hatta bunu Evrene de yönlendirebilir ve cevaplar bekleyebiliriz. Zihnimiz ayrıca sabırlı ve Evren tarafından gönderilen cevapları alacak kadar bilinçli olacak şekilde eğitilmelidir.

Belirli bir hedefe ve hayallere sahip olmak için, kara tahta üzerine çizim yapmayı hayal etmeliyiz. Yazı tahtası, arzuladığımız her şeyle doldurulabilir. Negatifliği bırakmanın bir yolu, negatif şeyleri silmektir. Tahtada kalanları yüksek sesle söyleyerek Evrene ulaşabiliriz. Bu tür görüntüler, hayattaki amacımızı da belirleyebilir.


1 Yorum

  1. Mükemmel bir derleme olmuş. Arada hatırlatmak için geri dönmek isteyeceğim kadar öz bir şekilde açıklanmış önemli kısımlar. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Leave A Reply