Thomas Arnold Kimdir?

0

Thomas Arnold kimdir ve ne yapmıştır? Thomas Arnold hayatı, biyografisi, eğitim alanındaki katkıları, çalışmaları hakkında bilgi.

Thomas Arnold

Thomas Arnold; (d. 13 Haziran 1795, East Cowes, Wight Adası – ö. 12 Haziran 1842, Rugby, Warwickshire, İngiltere), İngiliz eğitimcidir. Rugby Okulu’nun müdürü olarak, ortaöğretim kurumlarındaki eğitim sistemi üzerinde büyük etkisi olmuştur. Şair ve eleştirmen Matthew Arnold’un babasıdır.

Winchester’da ve Oxford’taki Corpus Christi College’da öğrenim gördü. 1815’te Oriel College’da öğretim üyeliğine seçildi. 1819’da Middlesex’e bağlı Laleham’a yerleşerek, üniversite adaylarına özel dersler vermeye başladı. 1828’de Rugby’nin müdürü oldu ve bu okulu büyük ortaöğretim kurumları düzeyine yükseltti.

Arnold, öğretim yöntemlerinde yenilik yapmak yerine, Rugby’yi bir centilmenler okulu haline getirerek geliştirmeye yöneldi. Önceki müdürlere oranla kıdemli öğrencilerden daha kapsamlı biçimde yararlandı. Yaşça büyük öğrencileri, küçük öğrenciler arasında disiplini sağlamak üzere yatılı gözetmen olarak görevlendirdi. Geliştirdiği sistem, İngiltere’deki ortaöğretim kurumlarının çoğunda benimsendi. Arnold geleneği, Rugby’li öğretmenler ve mezunlar aracılığıyla öteki okullara da yayıldı. Arnold’un ölümünden sonra kurulan birçok okul Rugby’yi örnek aldı.

Arnold’un beş ciltlik bir öğütler kitabı, bir Thukydides derlemesi ve üç ciltlik bir Roma tarihi vardır. Arthur Penrhyn Stanley’in Life and Correspondence of Dr. Arnold (1844, 2 cilt; Dr. Arnold’un Yaşamı ve Mektupları), Sir Joshua Fitch’in de Thomas and Matthew Arnold, and Their Influence on English Education’ı (1897; Thomas ve Matthew Arnold ve İngiliz Eğitimindeki Etkileri) adlı yapıtları, Arnold’un yaşamını konu alır.


Leave A Reply