Thomas Carlyle Kimdir?

0
Advertisement

Thomas Carlyle Kimdir? Thomas Carlyle Hayatı, biyografisi. Thomas Carlyle eserleri, kitapları, hakkında bilgi.

Thomas Carlyle Kimdir?

Thomas Carlyle; İskoçyalı bir yazar, tarihçi ve filozoftur. Ecclefechan köyünde doğdu. Fakir bir duvarcı olan babası, oğlunun üstün zekasını sezerek onu, Edinburgh Üniversitesi’ne yolladı. Kararlaştırıldığına göre papaz olacaktı, fakat Carlyle bundan vazgeçerek üniversiteyi bıraktı, kendini edebiyata verdi. 1826′ da evlendi, Dumbfriesshire’da ücra bir çiftliğe yerleşti. Burada, ünlü Alman yazarı Goethe ile mektuplaşıyor, kendisini ziyarete gelen Emerson ile arkadaşlık ediyor, bir taraftan da en güzel eserlerini kaleme alıyordu.

Thomas Carlyle

1834’te Londra’da, Chelsea semtinde, şimdi Carlyle müzesi olan bir eve taşındı. Ondan sonra geçimini kitaplarıyla, konferanslarıyla sağladı. 1852-58 yılları arasında Almanya’yı ziyaret etti. 1865’te Edinburgh Üniversitesi rektörlüğüne seçildi, bir yıl sonra karısı öldü. Bundan çok sarsılan Thomas Carlyle, yazı hayatına veda etti.

Carlyle, Victoria devrinin en kuvvetli denemecilerinden biri olup, Germen felsefesini, dünya görüşünü, enerjisini ve kültürünü İngilizler’e tanıtmış, bunların İngiltere’deki temsilcisi olmuştur.

Çoğunlukla, gençliğinde geçirdiği ruh buhranlarını ve şüpheciliği, Alman kültürünü ve önemli şahıslarını, İngiltere tarihini, sosyal hayatını ve işçi davalarını işlediği eserlerinin başlıcaları şunlardır:

Advertisement

«Sartor Resartus» (Yeniden Terzileştirilmiş Terzi); «The Life of Schiller» (Schiller’in hayatı); «French Revolution» (Fransız İhtilali); «Past and Present» (Geçmiş ve Gelecek); «Heroes and Hero-Worship» (Kahramanlar ve Kahramanlara Tapınma).


Leave A Reply