Thomas Mott Osborne Kimdir?

0

Thomas Mott Osborne kimdir ve ne yapmıştır? Thomas Mott Osborne hayatı, biyografisi, çalışmaları ve siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Thomas Mott Osborne

Thomas Mott Osborne

Thomas Mott Osborne Kimdir?

Thomas Mott Osborne; (d. 23 Eylül 1859, Auburn, New York – ö. 20 Ekim 1926, Auburn, New York, ABD), ABD’li ceza hukuku uzmanıdır.

Advertisement

1903’te Auburn belediye başkam seçilen Osborne, 1913’te New York Eyaleti Cezaevi Reformu Komisyonu başkanı oldu. Bu görevdeyken cezaevi koşullarını tanımak amacıyla “Tom Brown” takma adıyla bir hafta Auburn Eyalet Cezaevi’nde kaldı. Auburn mahkûmları için kurduğu Karşılıklı Yardım Birliği cezaevi kurallarına karşı gelenleri yargılayacak komiteler oluşturdu, eğlenceler düzenledi.

Osborne, New York eyaletinde Ossining’deki Sing Sing Eyalet Cezaevi’nde (bugün Ossining Islah Merkezi) müdürlük (1914-16), New Hampshire’daki Portsmouth Deniz Kuvvetleri Cezaevi’nde komutanlık yaptı (1917-20). Sing Sing’de oldukça fırtınalı geçen müdürlüğü döneminde, Westchester ili Büyük Jürisi tarafından yalan yere yeminle ve görevini ihmal etmekle suçlandıysa da aklandı. Ceza sistemi üzerine birçok kitap yazan Osborne toplumu bu konuda bilgilendirmeyi amaçlayan bir de dernek kurdu.


Leave A Reply