Tilki Hakkında Bilgiler

1
Advertisement

Dünyanın hemen hemen her köşesinde yaşayan edebiyata dahi konu olmuş insanlar arasında lakap olarak da kullanılan Tilki hayvanı hakkında bilgiler.

tilki

Tilki Hakkında Bilgiler

Etobur memelilerin köpekgiller familyasından bir hayvandır. Daha çok, ormanlık yerlerde yaşar. Çok kurnaz bir hayvandır, düşmanlarından kolaylıkla kurtulup kaçmasını çok iyi bilir.

Tilki, ufak bir köpek büyüklüğündedir. Burnunun daha sivri, uzun, kuyruğunun da daha kalın, uzun tüylü olması ile hemen ayırtedilir. Geniş kulakları en hafif sesleri bile çok uzaklardan duymasını sağlar. Kızıla kaçan kahverengi tüyleri karnına doğru indikçe açıklaşır; soğuk yerlerde yaşayanlarının tüyleri yazın esmerdir, kışın beyaza yakın bir renk alır.

Tilki, gündüzleri, toprağın altında açtığı yuvasında gizlenir, geceleri avlanmaya çıkar. Küçük fare, kuş gibi hayvanları yiyerek beslenir. Yiyeceklerini öldürerek ayrı ayrı yerlere gömer, bunların yerlerini de hiç unutmaz. Sonra toprağı açıp onları teker teker çıkararak yer. Çok zora gelirse toprağın altından leşleri çıkarıp yediği de olur. Aç kalırsa meyve yiyerek de geçinir, hele üzümü çok sever. Geceleri köylere, bağlık bahçelik yerlere sokularak kümesleri basar, tavukları, ördekleri yakalayıp götürür.

Advertisement

Tilkinin, bütün bu zararlarına karşılık, tarla faresi gibi zararlı hayvanları yok etmesi bakımından faydası da vardır. Öte yandan, tilki, postundan ötürü, kürkçülükte pek makbul tutulan bir hayvandır. Yurdumuzdaki tilkilerin postları, genel olarak, sarımtırak kahverengidir. «Beyaz tilki» île «mavi tilki», gümüşü renkli tilkiler soğuk ülkelerde, özellikle kutuplarda yaşarlar. Çöllerde yaşayan bir cinsinin de başlıca özelliği uzun, kocaman kulaklı olmasıdır.


1 Yorum

  1. DKNK(kısaltıldı ama neyin kısaltılması olduğu sır.) on

    Tilki benim en sevdiğim hayvanım🦊🦊🦊🦊🦊🦊🐱🐱🐱🦊🦊🦊🦊🦊🦊🦊🦊🦊🦊🦊🦊🐶🐶🐶🐶🐶🐶🐶🦁🦌🐯🐶🐈🐄🐯🦁🐖🐶🦍🐶🦍🐷🦁🐯🐖🐅🐮🐠🦀🐖🐯🦁🐂🐮🦁🐅🐅🐯🦌🐗🐆🐯🦌🐯🐈🐅🐶🦄🐅🐶🐈🐆🐯🦍🐕🦄🐆🐕🦊🦊🦊🦊🦊🦊🦊🦊🐱🐱🦊🦊🦊🦊🦊🦊hz 🦊🦊🦊🦊🦊🦊🐱🐱🐱🦊🐶🐶🐶🐕🐩🐩🐺🐺🐖🐆🐅🦁🐖🐯🐂🦄🐿🦃🐇🐣🦃🐿🐦🐇🐿🐦🦇🦃🐧🐁🐔🐧🐭🐿🐦🐔🐧🦇🐔🐩🐯🐦🐇🦇🐧🐭🐇🐾🐭🐇🐦🐇🐭🐿🐧🐇🐾🐭🐾🐧🐇🦇🐚🐢🐍🐜🐬🐍🐝🐍🐬🐚🐝🐬🐜🐜🐬🌲⚘🦂🦂🦂🦂🦂🐋🐟🐙🐋🐟🐙🐟🐬🐜🌸🌵🏵🌴🌴💮🌹🌵🌹💮🌷🌷🥀🌿💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐💐🌻🌻öğretmenimin adı buket

Leave A Reply