Tıp Mühendisi Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

0

Tıp Mühendisi nedir ve nasıl olunur? Tıp Mühendisleri ne iş yapar, çalışma ortamları ve iş olanakları nelerdir? Nerelerde çalışabilirler?

Tıp Mühendisi

Advertisement

Tıp Mühendisi Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

Tıp mühendisleri, tıbbi uygulamaların, tedavilerin veya akut veya kronik tıbbi durumlarla ilgili teşhis teknolojilerinin araştırılması ve geliştirilmesi için mühendislik ilkelerini uygular. Tıp mühendisleri araştırma kuruluşları, üreticiler, devlet kurumları veya büyük sağlık merkezleri tarafından istihdam edilmektedir.

Bir tıp mühendisinin sorumlulukları, tıbbi cihazların araştırılması, geliştirilmesi, test edilmesi ve değerlendirilmesi, hastaneler ve tıp merkezleri için yeni biyomedikal alımlar konusunda tavsiyeler içerebilir. Tıp mühendisleri, tıbbi cihazlar, spor hekimliği, kök hücre araştırması, biyobelirteçler, genomik, nanoteknoloji ve daha pek çok konuda uzmanlaşabilir.

Tıp mühendisliği projeleri yapay organları ve protez uzuvları, bilgisayar destekli prosedürleri ve tedavileri, bilişimi ve tıbbi görüntülemeyi içerebilir.

Tıp Mühendisliği, tıp, biyoloji, fizik, kimya ve mekanik, elektrik ve IT gibi çeşitli mühendislik alanlarıyla birlikte çalışan disiplinlerarası bir alandır. Temel amacı sağlık hizmetleri için teknolojik çözümler geliştirmek olan ve akademik bilimleri klinik ve endüstriyel alanlarla birleştiren bu mühendislik dalı olan Tıp Mühendisliği artan bir ihtiyaçla hızla gelişmektedir.

Advertisement

Eğitimi:

Mesleğin eğitim süresi 1+4 yıldır. (İngilizce hazırlık eğitimi bulunmaktadır.) Mesleğin eğitimi; ağırlıklı olarak matematik, fizik, biyoloji ve bilgisayar teknolojileri üzerine dersler içerir. Ayrıca temel mühendislik ve tıp konularında eğitim alırlar. Eğitim süresince 40 günlük zorunlu staj bulunmaktadır. Son üniversite sınavı YÖK Atlas verilerine göre;

Tıp Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları


Leave A Reply