Tiranozor Hakkında Bilgi

0

Tiranozor nedir, nasıl bir hayvandır? Tyrannosaurus Rex dinazorunun özellikleri, hakkındaki ilginç gerçekler ve fosilleri ile ilgili bulgular.

Tiranozor Hakkında Bilgi

En ünlü ve en dikkat çekici dinozorlardan biri olan Tyrannosaurus Rex, bir tür theropod dinozor türüdür. Tyrannosaurusun bulunan fosilleri, bilim adamlarının ne kadar büyük olduğu, nasıl avlandığı ve nasıl yaşadığı hakkında daha fazla şey öğrenmelerine olanak tanımıştır.

Tyrannosaurus Rex ne kadar büyüktü?

Tyrannosaurus rex, arazi yırtıcı dinozorlarının en büyüğünden biriydi. T-rex 13 metre uzunluğa kadar ölçülmüş ve 7,5 ton ağırlığındadır. Dinozor, büyüklüğü ve genel olarak korkunç imajı nedeniyle sık sık Jurassic Park gibi filmlerde kullanılıyor.

Nasıl yürürdü?

Tyrannosaurus rex iki ayaklı bir dinozordu. Bu, yürüdüğü ve iki bacak üzerinde koştuğu anlamına gelir. Bu iki bacak dinozorun muazzam ağırlığını taşıyacak kadar büyük ve güçlüydü. Buna karşılık, T-rex’in kolları nispeten küçüktü. Bununla birlikte, küçük kolların avını tutmak için çok güçlü olduğu düşünülmektedir.

Tyrannosaurus’un en korkutucu yönlerinden biri, kocaman kafatası ve büyük dişleridir. T-rex kafatasları 1,5 metre uzunluğunda bulundu! Diğer kanıtlar Tyrannosaurus’un keskin dişlerle birleştiğinde diğer dinozorların kemiklerini kolayca kırabilecekleri çok güçlü bir ısırığa sahip olduklarını gösteriyor.

Tyrannosaurus Rex nasıl beslenirdi?

T-rex, diğer hayvanlar ve dinozorlarla beslenmiştir, ancak, Tyrannosaurus Rex’in bir yırtıcı hayvan olup olmadığı (kendi yiyeceğini avlayan ve öldüren) veya bir çöpçü olup olmadığı (diğer yırtıcıların avlarını, yiyeceklerini çalan) hakkında çok fazla tartışma vardır. Birçok bilim adamı dinozorun her ikisini de yaptığını düşünüyor. Birçoğu dinozorun ne kadar hızlı olduğuna bağlı olduğu kanısında. Bazıları T-Rex’in hızlı olduğunu ve kendi yemeklerini kolayca avlayabildiğini söylüyor. Diğerleri dinozorun yavaş olduğunu ve diğer hayvanları korkutup öldürmek için korkunç çenelerini kullanacağını söylüyor.

Tyrannosaurus Rex fosillerini nerede görebiliriz?

Dünyadaki müzelerde Tyrannosaurusun sayısız önemli örneği vardır. En büyük ve en eksiksiz olanlardan biri, Şikago’daki Doğa Tarihi Müzesi’ndeki “Sue”dur. Diğer bir önemli T-Rex örneği, Güney Dakota’daki Hill City’deki Black Hills Doğa Tarihi Müzesi’ndeki “Stan”dır. Ayrıca, paleontolog Barnum Brown’un bulduğu Tyrannosaurus New York’taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde görülebilir.

Tyrannosaurus Rex’in belgelenmiş yegane izini New Mexico’daki Philmont Scout Çiftliği’nde bulabilirsiniz.

Diğer ilginç T-Rex gerçekleri:

***Tyrannosaurusun ömrü yaklaşık 30 yıldı.

***Dinozor kuşlara çok benzer özelliklere sahiptir. Düşüncelerden biri, soğukkanlı sürüngenler yerine, kuşlar gibi sıcakkanlı olduklarıdır.

***Kolları ağzına ulaşamayacak kadar kısaydı.

***Kuzey Amerika’da nehir vadilerinde ve ormanlarda yaşadı.

***Tek bir ısırıkta muhtemelen 226 kilo et tüketebilir.

***Chicago müzesi, ünlü Tyrannosaurus Sue fosilini 8 milyon dolara satın aldı.

***Bebekleri tüylerle örtülmüş olabilir.


Leave A Reply