Tırnak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

0
Advertisement

El ve ayak tırnaklarımızın bakımında dikkat etmemiz gereken noktalar, manikür ve pedikürdeki püf noktalar nelerdir?

manikurEL TIRNAKLARI: Genel sağlığınız tırnaklarınızın durumundan kolayca anlaşılır. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız, iyi dengelenmemiş yemekler yiyorsanız, tırnaklarınız kolay kırılır ve çirkindir. Dikkatsizce törpülemek, deterjan kullanmak, sürekli tırnak cilâsı sürmek tırnaklarınızın çatlamasına yol açar. Tırnak sertleştiricileri yalnızca geçici bir sertlik sağlar. Onları sağlam ve sağlıklı koruyabilmenin tek yolu, besleyici yiyecekler ve onlara gösterilen özel bakımdır.

Tırnaklar ortalama haftada yarım milimetre ve yazın kıştan daha çabuk uzarlar. El tırnakları ayak tırnaklarından dört kez hızla uzadığı gibi orta parmağın uzama hızı en fazla, küçük parmağınki de en azdır.

Tırnak bakımına başlarken ilk yapacağınız onları keskin uçlu bir makasla kesmektir. Sonra çatlamalarını önlemek için yalnızca tek yöne doğru törpüleyin. Tırnakların çevresindeki deri, tırnak dibindeki beyaz ay biçiminin üstüne çıkmışsa, ellerinizi sıcak suya batırmadan önce tırnak çevresine yumuşatıcı bir krem sürün. Bir süre sıcak suda tuttuktan sonra ucu sivri olmayan tahta bir çubukla geriye itin.

AYAK TIRNAKLARI: Ayak tırnaklarınızı kısa ve düz kesin, altlarında biriken kirleri temizleyin. Ayağa uymayan ayakkabıların acısını deri, tırnaklar bazen de bacaklar ve tüm vücut çeker. Zaman zaman, ayağa baskı yapıp şeklini bozan, ciltte gereksiz basınç ve sürtünme oluşturan ayakkabılar moda olur. Cilt buna karşı koymak için özellikle epidermis tabakasında sertleşir ve nasır ortaya çıkar

Advertisement

Eğer ayağınızda nasır oluşursa, basıncı hafifletmek için yumuşak birşeylerle tampon yapıp, ayak bakımı uzmanına başvurarak nasırı aldırın. Nasır düz tabanlık nedeni ile de oluşabilir. Yay yapacağı yerde tüm ayak tabanı yere yapışır ve tüm yük baş parmakların altındaki bölüme biner. Uygun tamponlama ya da özel yapılmış ayakkabılar basıncı azaltıp, sorunu hafifletmeye yardımcı olur. Ayağınıza küçük gelen ya da biçim olarak uymayan ayakkabılar, ayaklarınızda su toplanmasına yol açar. Baş parmak içe, diğer tırnaklara doğru yönelmeye zorlanır ve tırnağı yana itilir. Bükülen baş parmak ve diğer parmaklar arasındaki bağlantı bölümü iltihaplanır. Daha rahat ayakkabılar giyerek bunu geçiştiremezseniz, bir ayak bakımı uzmanı ya da doktorunuzla görüşmelisiniz.

Rahatsız ayakkabılar baş parmakları tırnak kenarlarına doğru sıkıştırarak tırnağı içe batmaya zorlar. Bu da ayakta şişme belirmesine ve acı duyulmasına yol açar. Bu sorundan kaçınmak için rahat ayakkabılar giyin, tırnaklarınızı kısa ve düz kesin. Köşelerde yuvarlayarak kesmeniz, içe batmasına neden olabilir.


Leave A Reply