Tırnak Batması Tehlikeli Midir? Nasıl Geçer? Tedavisi İçin İzlenecek Yol

0

Tırnak batması neden olur? Tırnak batması nasıl geçer, nasıl tedavi edilir? Tırnak batması tehlikeli midir, evde tedavisi mümkün mü?

tırnak batması

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnaklar bazen kenarlarındaki derinin içine batarak iltihap meydana getirir. Önce batık kısımda hafif bir acı, sonra kızartı, şişlik, daha sonra apse ile kendini gösteren bu durumlar daha çok ayak tırnaklarında görülür. Vaktinde tedavi edilmezse, apse yavaş yavaş, parmaklara gelen kas kirişlerinin yataklarından yukarı doğru ilerleyerek, bacaklara, kollara yayılır; aynı zamanda lenf yolları ile yayılan mikroplar lenf bezlerini de şişirerek kasıkta, koltuk altında ağrılı şişler meydana getirir. Bu devrede hastanın ateşi yükseldiği gibi genel durumu da bozukluk gösterir. Ağrısı dayanılamayacak duruma gelen bu hastaların tedavisi daha da gecikirse mikroplar kana karışarak septisemi yaparlar.

Tırnak batmasının iyi edilmesi başlangıçta çok kolaydır. Tırnak altına konulacak bir gazbezi parçası ile tırnağın yönü değiştirilmeye çalışılır. İltihap başladıktan sonra antibiyotik tedavisine gidilmelidir. Bu devrede, batan tırnak etten çıkarılmalı, aynı yerden yeniden batmaması için yandaki derinin de bir kısmı kesilerek alınmalıdır.

Batık tırnağın bulunduğu parmak çepeçevre anesteziyle uyuşturulduktan sonra tırnağın altından sokulan bir pensetle tırnakla deri arası açılır, sonra buradan tırnak köküne kadar kesilerek iki parçaya ayrılır, her bir parça ayrı ayrı çekilerek tırnak alınır, batık kısımdaki iltihaplı deri parçası tamamen temizlendikten sonra yara steril vazelinli bir gazbeziyle sarılır, bir hafta pansuman yapılır. İltihap parmağa geçmişse tırnağı almak tedaviye yetmeyeceğinden parmak ucu, anestezi altında, balık ağzı biçimi kesilip açılarak içerideki iltihap boşaltılır, sonra ilâçlı fitiller koyarak iltihabın tamamen geçmesi sağlanır.

Tırnakları keserken fazla derin kesmemek, köşe kısımlarının çıkıntılarını temizlemek, dar ayakkabılar giymemek, ayak ve el temizliğine dikkat etmek, tırnakta acı duyunca hekime başvurmak gerekir.

Evde Tedavi

Batık ayak tırnaklarının çoğunu evde tedavi edebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  • Ayaklarınızı ılık suya batırın. Bunu günde üç ila dört kez 15 ila 20 dakika yapın. Islatmak şişliği azaltır ve hassasiyeti azaltır.
  • Ayak tırnağınızın altına pamuk veya diş ipi yerleştirin. Her ıslatma işleminden sonra, batık kenarın altına taze pamuk parçaları veya mumlu diş ipi koyun. Bu, tırnağın cilt kenarının üzerinde büyümesine yardımcı olacaktır.
  • Antibiyotik krem uygulayın. İhale alanına antibiyotik merhem koyun ve parmağınızı bandajlayın.
  • Burnu geniş ayakkabıları seçin. Ayak parmağını daha iyi hissedene kadar açık parmaklı ayakkabı veya sandalet giymeyi düşünün.
  • Ağrı kesiciler alın. Ağrı kesiciler ayak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Yorum yapılmamış

Leave A Reply