Tırnak Hakkında Bilgi

0

Tırnak nedir ne demektir? Tırnak ile ilgili olarak genel ve temel bilgilerin olduğu sayfamız.

eller
İnsanların, hayvanların parmaklarının ucunda bulunan sert duyumsuz kısımdır. Tırnak hem parmağın ucunu korur, hem de parmakla tutulamayacak kadar ince, küçük şeylerin tutulmasını sağlar.

Advertisement

Tırnak yapılış bakımından saçı, kılları andırır. Hayvanlarda tırnak, insanlardakinden daha önemlidir. Kuşlar sivri pençeleriyle avlarını parçalar, dallara tutunurlar. Kara hayvanlarında da tırnak hayvanın yaşayışına göre biçim almıştır. Yırtıcı hayvanlarda pençe, ot yiyen hayvanlarda da koruyucu toynak biçimindedir. İnsanlarda tırnağın üç kısmı vardır:
1) Tırnak kökü;
2) Tırnak cismi;
3) Tırnağın serbest kenarı.

Serbest kısım kesilmezse 2-3 santim kadar uzayabilir. Tırnak kök kısmından cilde iyice yapışmıştır. Burada derinin boynuzsu tabakasından ürer. Bu kısımda ezilme, yaralanma olursa tırnak ya eğri, biçimsiz çıkar, ya da hiç çıkmaz. Ayrıca, vitaminsizliklerde, beslenme bozukluklarında tırnaklarda renk, şekil bozukluğu kırılmalar olur. Tırnak yatağının dolama gibi çeşitli iltihapları oldukça ıstırap vericidir. Tırnağın et içine gömülmesini önlemek için düzgün kesilmeli, temiz tutulmalıdır. Ayak tırnaklarının biçimsizleşmesini önlemek için de rahat ayakkabı giymelidir.


Leave A Reply