Tırnak Yemek Neden Olur? Tırnak Eti Soyulmasına Çözüm

0
Advertisement

Neden bazı insanlar tırnak yerler? Tırnak yeme alışkanlığı neden zararlıdır ve nasıl kurtulabiliriz? Tırnak eti soyulmasına çözüm.

Tırnak Yemek Neden Olur?

Tırnak yemek, ısırmak veya ‘onikofaganda’nın alışkanlığı birçok sebepten dolayı gelişebilir. Bu alışkanlığın hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görüldüğünü fark etmişsinizdir. Bu alışkanlığın gelişmesi için birçok neden var. İnsanlar bazen sinirlendiklerinde, endişeli, yalnız veya sıkılmış hissettiklerinde tırnaklarını yerler. Tırnaklarını çiğnemenin, doğal bir harekete dönüştüğünü fark etmezler. Tırnaklarınızı sınav esnasında yada endişeli bir durumda ısırdığınızı fark ederseniz dikkatli olur, alışkanlığa dönüşmesin.

Tırnak yemek neden kötü bir alışkanlıktır?

Tırnakları ısırmak birçok nedenden dolayı hijyenik olmayan bir alışkanlıktır. Parmak tırnaklarınız, ısırdığınızda karnınıza giren birçok mikrop içerir. Tırnaklarınızı ısırmak ya da etrafındaki deriyi çekmek, parmaklarınızın ucuna da zarar verebilir ya da tırnaklarınızın düzensiz bir şekilde uzamasına neden olabilir. Bu alışkanlık ayrıca parmak uçlarınızda bir enfeksiyona ve diş ve çene hasarına neden olabilir.

Tırnak Yemekten Nasıl Kurtuluruz?

Geliştirmeniz gereken ilk alışkanlık, tırnaklarınızı kısa tutmak ve ellerinizi temiz tutmaktır. Tırnaklarınızı yeme ihtiyacı hissettiğinizde yapabileceğiniz birçok şey var. Stres topu ya da pürüzsüz bir çakıl taşı ile oynayarak ellerinizi meşgul edebilirsiniz. Bu kaygı ya da stres hissi ile mücadelenizde yardımcı olacaktır. Tırnaklarınızı tırnak cilası veya oje ile boyayarak (bayansanız) veya ellerinize eldiven takarak tırnaklarını yemeği durdurabilirsiniz.

Tırnak Eti Soyulması

Tırnak etlerimizin soyulması, tırnak etlerinin aldırılması mikroplara davetiye çıkarmak anlamına gelir. Tırnak dipleri bir çok zararlı organizma için yuva durumuna düşer. Bu sebeple bu konuda yapılabilecek en iyi çözümlerden birisi tırnak eti giderici bir krem sürüp ardından da bir manikür çubuğu yardımı ile tırnak etlerini diplere doğru itmektir.

Advertisement

Tırnak eti soyulması günümüzde oldukça sık karşılaşılan ve yaygın bir problemdir. Tırnak etlerini yolmaya koparmaya çalışmaya başladığınız anda da acı verici dakikalara davetiye çıkarırsınız bu sebeple kesinlikle bu şekilde davranmayın. Öncelikle sakin olun ve bu durumun bir çözümü olduğunu kabullenin. Bir su ısıtıcısında yaklaşık olarak 1 litre suyu kaynatın ve hafif ılıtın. Daha sonra bu suyu bir kaba aktarın ve ellerinizi bir süre bu sıcak suyun içerisinde bekletin. Kütikül (Tırnak ile derinin birleştiği noktada yer alan şeffaf  ölü deri tabakasına verilen isimdir) iyice suyu emecektir. Daha sonra tırnaklarınızın diplerinde yarım ay şeklini görene dek tırnak etinizi iteklemeye çalışın.

Başarılı olursanız eğer soyulmuş bir bölge ortaya çıkacaktır. İşte bu bölgeye krem sürerek yumuşamasını sağlamalısınız. Nemlendirici özelliği olan kimi özellikle gece sürmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca eğer bu şekilde uyuyabiliyorsanız krem uygulaması sonrası ellerinize eldiven takın. Elleriniz yumuşacık olacak ve tırnak eti probleminden kurtulacaksınız.


Leave A Reply