Tırnak Yemek Neden Olur?

0

Neden bazı insanlar tırnak yerler? Tırnak yeme alışkanlığı neden zararlıdır ve nasıl kurtulabiliriz? Tırnak yemek neden olur?

Tırnak Yemek Neden Olur?

Tırnak yemek, ısırmak veya ‘onikofaganda’nın alışkanlığı birçok sebepten dolayı gelişebilir. Bu alışkanlığın hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görüldüğünü fark etmişsinizdir. Bu alışkanlığın gelişmesi için birçok neden var. İnsanlar bazen sinirlendiklerinde, endişeli, yalnız veya sıkılmış hissettiklerinde tırnaklarını yerler. Tırnaklarını çiğnemenin, doğal bir harekete dönüştüğünü fark etmezler. Tırnaklarınızı sınav esnasında yada endişeli bir durumda ısırdığınızı fark ederseniz dikkatli olur, alışkanlığa dönüşmesin.

Advertisement

Tırnak yemek neden kötü bir alışkanlıktır?

Tırnakları ısırmak birçok nedenden dolayı hijyenik olmayan bir alışkanlıktır. Parmak tırnaklarınız, ısırdığınızda karnınıza giren birçok mikrop içerir. Tırnaklarınızı ısırmak ya da etrafındaki deriyi çekmek, parmaklarınızın ucuna da zarar verebilir ya da tırnaklarınızın düzensiz bir şekilde uzamasına neden olabilir. Bu alışkanlık ayrıca parmak uçlarınızda bir enfeksiyona ve diş ve çene hasarına neden olabilir.

Tırnak Yemekten Nasıl Kurtuluruz?

Geliştirmeniz gereken ilk alışkanlık, tırnaklarınızı kısa tutmak ve ellerinizi temiz tutmaktır. Tırnaklarınızı yeme ihtiyacı hissettiğinizde yapabileceğiniz birçok şey var. Stres topu ya da pürüzsüz bir çakıl taşı ile oynayarak ellerinizi meşgul edebilirsiniz. Bu kaygı ya da stres hissi ile mücadelenizde yardımcı olacaktır. Tırnaklarınızı tırnak cilası veya oje ile boyayarak (bayansanız) veya ellerinize eldiven takarak tırnaklarını yemeği durdurabilirsiniz.

Advertisement


Leave A Reply