Tohum Ne Zaman Ekilmeli ve Toprak Nasıl Olmalıdır?

0
Advertisement

Tohum atılacak toprak ne durumda olmalı, nasıl olmalı? Ayrıca tohum ne zaman ekilmeli konusu hakkında da bilgiler.

Tohum Ne Zaman Ekilmeli ve Toprak Nasıl Olmalıdır?

TOHUM ATILACAK TOPRAK NASIL OLMALI?

Tohumu ekmeden önce, toprağın ekime elverişli durumda olup olmadığına da dikkat etmemiz gerekir. Tohum atacağımız toprak ne pek kuru olmalıdır, ne de pek ıslak. Kuru toprakta tohum çimlenemez; çok ıslak toprak da çimlenmeye elverişli değildir. Çünkü, böyle topraklarda, çimlenmeye yetecek kadar hava ile ısı yoktur. Çok sulak topraklar ekimden sonra sıkışır; dolayısıyla, tohum çimlenemez, ya da zayıf sürgün verir. Bu zayıf sürgün de, toprağı delip yüze çıkamayacağı için, bozulup kalır. Bunun için, ekilecek toprağın orta derecede nemli, ayrıca biraz kabarık olmasına dikkat etmelidir. Kabarıkça toprağa ekilen tohumlar kolayca hava alabilir.

TOHUM NE ZAMAN EKİLMELİ?

Bitkinin iyi gelişebilmesi için, tohumun tam zamanında toprağa atılmasının büyük önemi vardır. Tohum, çoğunlukla güzün, ya da baharda ekilir. Güzün ekilen tohumlara güzlük, ya da kışlık tohum denir. Baharda ekilenlere de yazlık adı verilir.

Advertisement

Kışları yumuşak geçen, kısa süren yerlerde, tohum güzden ekilir. Baharda, havalar ısınmaya başlayınca, bu tohumların gelişmesi hızlanır; hele ilk yağmurlardan sonra, çabucak serpilip büyürler. Kışı uzun, soğuk geçen bölgelerde ise, tohumu güzün ekmek bitkilere zarar verebilir. Çünkü, böyle yerlerde, tohum soğuktan donabilir.

Ekim zamanını seçerken, tohumun cinsini de göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin, kimi buğday, arpa, çavdar, keten türleri soğuğa dayanıklı oldukları için, güzden ekilebilirler. Buna karşılık, pamuk, tütün, susam, pancar, pirinç, baklagiller soğuktan büyük zarar görürler. Onun için, bunları baharda ekmek gerekir.

Güzlük tohumlar, yurdumuzun çeşitli bölgelerinde, eylülden kasım sonuna kadar ekilebilirler. Yazlık tohumların ekim mevsimi de, gene bölgesine göre, şubat ortasından nisan sonuna kadar sürer. Nisandan sonra karıncalar ortaya çıkarlar, tohumları alıp götürürler.


Leave A Reply