Tokyo Tarihi, Japonya’nın Başkenti Tokyo’nun Tarihi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Japonya’nın başkenti Tokyo’nun tarihi. Tokyo’nun eski ismi nedir? Tarih boyunca Tokyo, Tokyo’nun tarihçesi hakkında bilgi.

Eski Tokyo Garı

Tokyo’nun eski adı “Edo” dur. Edo’nun gerçek tarihi, imparatorluk sarayının bulunduğu yerde, ilk Edo Kalesi’ni yapıldığı 1456’da başlar. 16. yüzyılın sonlarına doğru Edo yaklaşık 100 evli küçük bir balıkçı köyüydü. Tokugava Şogunluğu döneminde (1603-1867) olağanüstü bir gelişme gösterdi. Bugünkü Tokyo’nun temelleri 17. yüzyılda atıldı. 18. yüzyılın sonlarında Pekin’den sonra dünyanın en büyük kenti durumuna geldi.

19. yüzyılın ilk yarısı sonunda nüfusu 1.5 milyonu geçti. Bu gelişmeye sebep aynı zamanda bir ticaret merkezi konumu kazanmasıdır. 18. yüzyıl başında başlangıcında kentin ana özellikleri belirlendi. Tokyo’daki yangınlar sürekli ciddiyetini korudu (1657, 1668 ve 1825’teki yangınların ardından, geriye kentin az bir bölümü kalmıştı). Yangınları izleyen depremlerde ciddi kayıplara yol açtı (1663, 1650, 1703, 1855, 1923 depremleri önemlileridir). 1868 Restorasyonu ile şogunluk döneminin sona ermesinden sonra Japonya’nın resmi başkenti olarak duyurulduğunda o dönemde Saikyo “Batı Başkenti” olarak bilinen Kyoto’nun tersine Tokyo “Doğu Başkenti” olarak adlandırıldı.

1872′ de Tokyo ile Yokohama’yı bağlayan demiryolu Tokyo’yu merkez alan yoğun demiryolu sisteminin başlangıcını oluşturdu. Bunu 1910’da tamamlanan ve metro ve otobüs sisteminin temelini oluşturan elektrikli hat izledi. Ticaret Marunouçi Bölgesi’nde yoğunlaşırken büyük katlı mağazalarıyla ana alışveriş bulvarı da Ginza bölgesi’nde gelişti. Yamate Loop’un kentten ayrılan bir demiryolu hattıyla bağlandığı yerde Şibuya, Şinyuku ve İkebukuro gibi ikincil alışveriş bölgeleri; Sumida Irmağı ve Arakau arasındaki doğu ovasında ilk endüstri alanı gelişti.

Daha sonra Tokyo ve Yokohama arasında kalan tüm kıyı hattı Keihin olarak tanınan bir endüstri bölgesi durumuna geldi. 1 Eylül 1923’te şiddetli bir deprem kenti sarstı 74 bin kişi yaşamını yitirdi. 1942’de 6.916.000’e ulaşan nüfus İkinci Dünya Savaşı sırasında evlerin yıkımı ve büyük boyutlu göçler sonucu Eylül 1945’te 2.777.000’e indi.

Advertisement

1950’lerin ortalarında nüfus savaş öncesinden daha yüksek bir sayıya ulaştı. Süregelen büyüme, yerleşim ve aşırı kalabalıkla ilgili pek çok sorunu da gündeme getirdi. Büyük çağdaş apartmanlar Tokyo’nun savaş sonrasındaki simgelerinden biri durumuna geldi. Tokyo Limanı’nın üst kısmının sığ olması nedeniyle 19. yüzyılın ikinci yarısında Yokohama, Tokyo’nun dış limanı olarak gelişti. Bununla birlikte, 1930’ların sonlarında, büyük okyanus gemilerinin geniş Tokyo liman alanında rıhtıma yanaşmalarını sağlayan bir kanal Tokyo’ya bağlandı. 1964 Yaz Olimpiyatları görkemli bir biçimde Tokyo’da düzenlendi.

Tokyo günümüzde Asya’nın en kalabalık ve en gelişmiş şehirlerinden biris olmakla beraber hem ticari hem de turizm açısından önemi büyüktür. Tokyo ayrıca dünyanın en pahalı şehirlerinden birisi olarak da gösterilmektedir.


Leave A Reply