Tolstoy Kimdir? (Kısaca)

0

Tam adı Lev Nikolayeviç Tolstoy kimdir? Rus edebiyatının ve dünya edebiyatının ünlü ismi Tolstoy’un hayatı ve eserleri ile ilgili bilgiler.

tolstoyLEV TOLSTOY (1828 – 1910)

Advertisement

Lev Nikolayeviç Tolstoy, Moskova yakınlarında zengin bir toprak sahibinin oğlu olarak dünyaya geldi. Babası kont, annesi prensesti. Onları küçük yaşta yitirdiği için halasının yanına yerleşti. Üniversite sıralarında kendi kendini yetiştirmek için çok çalıştı. Bir ara askerlik mesleğine girdi. Sivastopol Savaşı’na katıldı. Askerlikten ayrılarak Almanya, İngiltere, Fransa, İsviçre, İtalya gibi ülkeleri dolaştı. Buralarda gördükleri, düşüncelerinin olgunlaşmasını sağladı. Rusya’ya döndükten sonra ölünceye kadar babadan kalma topraklar üzerindeki malikânesinde edebiyatla uğraştı.

Tolstoy, realizm akımının tanınmış isimlerindendir. Rus toplumunda soylular ve aydınların yaşam biçimlerini, değer yargılarında meydana gelen değişmeleri gözleme dayalı olarak anlatır.

Jean Jacques Rouseau (Jan Jak Ruso)’nun etkisinde kaldı. Romanlarında dinî, ahlaki konulara yer verdi, ele aldığı kişilerin portrelerini başarılı bir biçimde canlandırdı.

Harp ve Sulh (Savaş ve Barış), Anna Karanina, İvan İlyiç’in Ölümü, Karanlığın Kudreti, Ölümden Sonra Dirilme, Hacı Murat başlıca romanlarıdır.

Advertisement

Yaşayan Ölü ve Karanlığın Kudreti ise tiyatro türünde verdiği eserlerden ikisidir.


Leave A Reply