Tolstoy – Savaş ve Barış Roman İncelemesi

0

Tolstoy Savaş ve Barış kitap incelemesi. Tolstoy’un en büyük eseri kabul edilen Savaş ve Barış romanı hakkında inceleme.

Tolstoy – Savaş ve Barış Roman İncelemesi

TolstoyYazarın en büyük romanı olarak kabul edilmektedir. Tolstoy Napolyon Savaşları’nı Rus toplumuna etkileri açısından anltırken kahramanlarının 1820’ye kadarki gelişimlerini özetler. Yüzden fazla kişinin yer aldığı bu olaylar dizisi, daha çok dört soylu ailenin bireyleri arasındaki ilişkilerle dile getirilir:

Bolkonski ailesi, Bezuhov ve Kuraginler, Rostov ailesi.


En önde yer alan kişiler şunlardır: Neden sonra Nataşa ile (Natalya Rostov) evlenerek mutluluğa kavuşacak olan Kont Piotr Kiriloviç Bezuhov (Pierre); eşini doğumda yitirince ömrüne yeni bir mutluluk sayfası açmak isteyen Andrey Bolkonski (Nataşa ile evlilik düşü gerçekleşmeyecektir); en sonda Maria Bolkonski ile evlenerek kendisine hem yeni bir iş dünyası hem de mutlulukla dolu bir yaşam anlamı katan Nikolay Rostov. Arada yardımcı kişiler, General Kutuzov gibi.

Tolstoy Carlyle’ın (1795-1881) tarihi kahramanların yaptığı tersine karşı durarak insanları tarihin aracı olarak görür; toplumsal olayların kişileri aştığı görüşünü savunur.

Kitaptaki karşıtlıklar yalnızca savaşla barış arasında değildir. Soylularla köylüler, Fransızca ile Rusça, kültürlü kişilerle yalın halk insanları arasındaki karşıtlık ve çelişkiler sürer gider. Ayrıca kötü niyetlilerle (Anatol Kuragin) iyi iradeliler (Pierre) arasında da bu zıtlık her zaman var olacaktır.

Yazarın özyaşamıyla aile çevresinden alıp roman kişisi haline getirdiği insanlar, romana büyük sıcaklık, canlılık, ölmezlik verir. Roman klasikleri arasında yerini hiçbir başka eserin alamayacağı bir deha eseri olarak dünya kamuoyunca benimsenen eser, birkaç kez sinemaya aktarıldı.
Bir Yorum Yazmak İster misiniz?