Tom Hanks Kimdir? Ünlü Hollywood Oyuncusunun Hayatı Filmleri ve Kariyeri

0
Advertisement

Tom Hanks kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü Hollywood yıldızının hayatı, biyografisi, filmleri ve kariyeri nasıldır? Tom Hanks hakkında bilgi.

Tom Hanks koronavirüsü kaptı.

Hanks ve eşi Rita Wilson, ABD’de virüsün görüldüğü ilk ünlüler oldu. Haberi ABD’li ünlü oyuncu Tom Hanks, Instagram hesabından duyurdu.

Hanks, yaptığı açıklamada eşi ile Avustralya’da rahatsızlandıklarını, yapılan testler sonucunda korona virüsü taşıdıklarının onaylandığını açıkladı. Tom Hanks, sevenlerini bilgilendirmeye devam edeceklerini söyledi

Tom Hanks

Tom Hanks Kimdir?

Tom Hanks, 1977’de Great Lakes Shakespeare Festivali ile sahne almaya başladı, daha sonra New York’a taşındı. Televizyon sitcomunda Bosom Buddies’de rol aldı, ancak Ron Howard filmi Splash’ta daha çok tanındı. Hollywood’un en güçlü ve saygın aktörlerinden biri olma yolunda Big, Forrest Gump ve Cast Away gibi daha popüler filmlerde başrolü oynadı.

Erken yaşam ve kariyer

Hanks, 9 Temmuz 1956’da Concord, California’da doğdu. Hanks’ın ailesi 5 yaşında boşandı ve abisi ve kız kardeşi ile birlikte babası tarafından büyütüldü. Aile sık sık taşındı ve sonunda Hanks’ın liseye gittiği California, Oakland’a yerleşti.

Advertisement

1974’te mezun olduktan sonra, Hanks, Kaliforniya’daki ortaokulda okudu. Eugene O’Neill’in The Iceman Cometh’in (1946) performansını izledikten sonra oyunculuk yapmaya karar verdi ve Sacramento’daki California Eyalet Üniversitesi’ndeki tiyatro programına geçti.

1977’de Hanks, Lakewood Ohio’daki Great Lakes Shakespeare Festivali’nin yaz oturumuna katılmak üzere görevlendirildi. Sonraki üç yıl boyunca Hanks, yazlarını Shakespeare’in oyunlarının çeşitli yapımlarında rol aldı ve kışları Sacramento’daki bir topluluk tiyatro şirketinde sahne arkasında çalıştı. 1978’de En İyi Erkek Oyuncu dalında Cleveland Eleştirmenler Birliği Ödülü’nü kazandı.

Filmleri ve Kariyeri

Hanks, Splash (1984), Bachelor Party (1984), Big (1988), Turner & Hooch (1989), A League of Their Own (1992), Sleepless in Seattle (1993), hiladelphia (1993), Forrest Gump (1994), Apollo 13 (1995), You’ve Got Mail (1998), The Green Mile (1999), Cast Away (2000), Perdition Yolu (2002), Cloud Atlas (2012), Kaptan Phillips (2013), Saving Mr. Banks(2013), Sully (2016) ve A Beautiful Day in the Neighborhood (2019) gibi filmlerde komedi ve dramatik rolleriyle tanınır. P. Ayrıca Robert Langdon filmlerinde rol aldı ve Oyuncak Hikayesi film dizisinde Şerif Woody’yi seslendirdi. Dünya çapında en popüler ve tanınabilir film yıldızlarından biridir ve yaygın olarak Amerikan kültürel simgesi olarak kabul edilmektedir.

Hanks, bugüne kadar beş filmde, film yönetmeni Steven Spielberg ile işbirliği yaptı: Er Ryan’ı Kurtarmak (1998), Sıkıysa Yakala (2002), Terminal (2004), Bridge of Spies (2015) ve The Post (2017), Hanks’i başarılı bir yönetmen, yapımcı ve senarist olarak başlatan 2001 mini dizisi Band of Brothers. 2010 yılında Spielberg ve Hanks, HBO mini dizisi The Pacific’in baş yapımcılarıydı.

Evliliği, Çocukları ve Özel Hayatı

Hanks, üniversitede iken ilk karısı, aktris ve yapımcı Samantha Lewes (gerçek adı: Susan Dillingham) ile tanıştı. 1978’de evlendiler ve 1987’de boşanmadan önce Colin ve Elizabeth adında iki çocukları oldu.

1988 yılında Volunteer’da birlikte rol aldığı aktris Rita Wilson ile evlendi. Hanks ve Wilson’ın iki çocuğu var, Chester ve Truman.

Advertisement

Ekim 2013’te David Letterman ile The Late Show’a katılan Hanks, büyük bir sağlık sorunuyla karşı karşıya olduğunu açıkladı. “Doktorlara gittim ve dediler ki, ’36 yaşından beri birlikte yaşadığın yüksek kan şekeri sorununu biliyor musun? Tip 2 diyabetin var’ ‘dedi.


Leave A Reply