Tomas Berdych Kimdir? Çek Asıllı Tenisçinin Hayatı ve Kariyeri

0
Advertisement

Tomas Berdych Kimdir? Çek asıllı bir tenisçi olan Tomas Berdych hayatı ve kariyeri hakkında genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Tomas Berdych

Tomas Berdych’in hayatı

17 Eylül 1985 tarihinde dünyaya gelen Çek asıllı bir tenisçi olan Tomas Berdych, kendisinin hem doğum yeri hem de memleketi olan Valasske Mezirici’de beş yaşından itibaren tenisle müthiş ilgili bir çocuk olarak oynamaya başlamıştır. Tomas Berdych’in annesi Hana Berdych bir doktor, babası Martin Berdych ise bir mühendistir.
Kendisi ilk kez 8 yaşındayken, Çek Cumhuriyeti’nde Pardubice’te düzenlenen genç erkekler turnuvasına katılıp finale kadar çıkmayı başaran isim olmuş, sonrasında diğer rakiplerini yenerek bu turnuvanın şampiyonu olabilmiştir. Bu turnuvayı kazanmasıyla da birlikte kendisi Çek Cumhuriyeti U-12 Junior ünvanına layık görülmüştür.

O yaşlarında bulunduğu şehirde kendisine uygun bir antrenör ya da oyun tekniğini geliştirmesi adına sürekli antrenman yapabileceği bir partneri bulunmadığından, tenis becerilerini geliştirip kendini de tenis konusunda ileriye götürmek adına Prostejov şehrina taşınmıştır. Sonraları evine sık sık geri dönüş ve orada bir dönem geçirmiş, bunu da eski okuluyla bağlarını hiç koparmamak adına yapmıştır. Kendisinin yeni antrenörü olan Ivan Lendl’in, Tomas Berdych’i eğitmek adına bir levye kullandığı söylenmektedir.

Tomas Berdych, kendi özel hayatında da çok büyük bir buz hokeyi hayranıdır. Kendisinin favori takımı Detroit Red Wings’tir. Hatta ve hatta 1998 Olimpiyatlarındaki altın madalya kazanmış ekipten olan Dominik Hasek, Martin R2 ve Jaromir Jagr ile de görüşme imkanı yakalamıştır. Saydığımız bu isimler de aynı zamanda çok büyük tenis hayranları olduklarından bir bakıma Tomas Berdych’le tanışmak onlar için de çok büyük bir onur meselesi olmuştur. Bu isimler Berdych’le tenis oynamak adına Prostejov’a bir kaç kez ziyarette bulunmuşlardır.

Tomas Berdych’in tenis kariyeri

Tomas Berdych’in kariyerindeki en büyük başarısı, 2010 yılındaki Wimbledon şampiyonasında finale ulaşabilmesidir. Çünkü bu başarısına ulaşırken Novak Djokovic’i ve Roger Federer’i geride bırakmayı başarabilmiştir. Final maçlarında dünya üçüncüsü olarak gösterilen Roger Federer’i ve düz setlerde de Rafael Nadal’ı yenilgiye uğratmıştır. Kendisinin bir başka büyük başarısı da, 2005 yılında elde ettiği Paris Ustaları turnuvasındaki final şampiyonluğudur. Finalde Ivan Ljubicic ile karşılaşmışlar ve Tomas Berdych galip gelmiştir.

Advertisement

Bunun dışında 4 ayrı Grand Slam’de yarı finale ulaşabilen Berdych. İlginç bir şekilde tüm bu Grand Slam’lerde ilk yarı final karşılaşmalarında kaybetmiştir. 2010 yılında düzenlenen Wimbledon turnuvasında çok iyi performans sergileyen Berdych. Aynı zamanda da Fransa Açık’ta da yarı finale ulaşmış. Bu performansında 4 tur boyunca rakibine hiç set vermemiştir. Yarı finallere çıktığında Robin Söderling ve Andy Murray gibi isimleri yenen Tomas Berdych, bunların da ötesinde çeyrek final karşılaşmalarında dünyada en iyi isimlerden biri olarak gösterilen Roger Federer’i yenmiştir

Kendisi De Paris Masters karşılaşmasını kazandığı gibi aynı zamanda 2010 yılındaki Miami Masters’ı, 2012 yılındaki Madrid Açık turnuvasını ve Monte Carlo Masters’ı kazanmıştır. Kazandığı bu turnuvaları Novak Djokovic’in, Andy Roddick’in ve Roger Federer’in kaybetmiş olması onu ayrıca bir klas sahibi yapmıştır.

Tomas Berdych bugüne kadar oynanmış en uzun ATP maçının da sahibidir. Bu maç 2 Şubat 2013 tarihinde oynanmış, maçın süresi toplam 7 saat 2 dakika sürmüştür. Tekler ve çiftler arasında şimdiye kadar yapılmış en uzun maç olarak anılmaktadır.


Leave A Reply