Tonga Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Tonga – Tonga ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

tonga bayrağı

Kaynak: pixabay.com

TONGA;

  • Yüzölçümü: 748 km2.
  • Başkenti: Nuku’alofa
  • Dil: Tonga, İngilizce.
  • Din: Hristiyan (% 77 Protestan, % 15 Katolik)
  • Para birimi: 1 pa’anga = 100 seniti.

Güneybatı Pasifik’te adalar devletidir. 200.000 km2’lik alana yayılan 171 adayı içeren Tonga Adaları, üç ana gruba ayrılır: Vavau’u (en kuzeyde), Ha’apai, Tongatapu. Batı Samao’nın güneyinde, Fiji’nin 650 km doğusunda uzanan adaların, çoğu küçük ve yerleşime açık değildir. En yakın kara, Yeni Zelanda’ ya 2.000 km uzaklıktadır.

Yüzey Şekilleri;

Batıda volkanik bir grup, doğuda ise bir mercan hattı olarak uzanan adalar dizisi, birbirine koşutur. Yanardağların bulunduğu ada topluluğu, verimsiz topraklarla kaplı ve genç yapıdadır. Tüm mercan adaları, set resifleriyle çevrelenmiştir. Vava’u çok engebeli bir ada olup, deniz düzeyinden 300 m yüksekliktedir. Öteki adalar genelde alçak olmasına karşın, en yüksek nokta olan Kao Dağı (1.125 m) Eua Adası’ndadır Adalar, çok sayıda kısa akışlı ırmaklar tarafından sulanır.

İklim;

İklim tropikaldir. Yazın nem oranı çok yüksektir. Ancak, güneydoğudan sürekli esen alize rüzgârları ve güneydoğu okyanus akıntıları, iklimi, Fiji ve Batı Samoa’ya oranla daha serin kılar. Yıllık ortalama yağış tutarı, kuzeyde 2.500 mm ile güneyde 1.500 mm arasında değişir. Sıcaklık, tüm adalarda hemen hemen aynıdır. (21ü-23°C). Tongatapu’da, çok ender rastlanan kasırgalar, kuzeydeki adalarda ağır hasara yol açar.

tonga

Kaynak: wikipedia.org

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

Ülke, doğal bitki örtüsü açısından çok zengindir. Fa’oneula Tropikal Bahçesi; hatminin yüzlerce çeşidi ve Güney Pasifik’e özgü çok sayıda bitki türünü barındırır. Karada yaşayan kuş türleri pek fazla değildir. Kırmızı göğüslü papağanla mavi taçlı parlak kırmızı papağan, Eua’ya özgü türlerdir. Balıkçıl kuşları dışında, yağmurkuşu ve baştankara gibi göçmen kıyı kuşları da vardır. Kayda değer çok az memeliye rastlanır. Gündüzleri ağaçlara tırmanıp saklanan, geceleri de uçan tilkiler (tilki başlı yarasalar) bunların en ilginç olanlarıdır. Çevre sularında tonbalığı, iskarmos ve İstiophorus cinsi büyük balık türleri yaşar.

Ekonomisi;

Ekonominin temel dayanağı olan kurutulmuş hindistancevizi içi (kopra) ve muz dışsatımları, dünya pazarlarına bağımlıdır. Yıllık kopra dışsatımları 10 bin ton olmasına karşın, ülke için tüketim 50 bin tona ulaşabilir. Bir başka dışsatım ürünü vanilyadır. Derin deniz balıkçılığının yanı sıra, midye ve istridye yatakları geliştirme çalışmaları yapılır. Balık yönünden zengin sulardan, tam olarak yararlanıldığı (yılda 2.500 ton) söylenemez. Adaların yiyecek gereksinimi, büyük ölçüde Avustralya ile Yeni Zelanda’ dan karşılanır.

Henüz gelişme aşamasındaki endüstri sektöründe; iki mangal kömürü fabrikası, bir oluklu demir levha fabrikası, bir plastik boru fabrikası, başlıca endüstri kuruluşlarıdır.


Leave A Reply