Torkul Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Torkul Yaylası nerededir? Düzce Torkul Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

TORKUL YAYLASI

Geçtiğimiz yıllarda il statüsüne kavuşan Düzce, doğal güzellikleriyle hem dingin bir tatil arayanlara, hem de macera meraklılarına farklı olanaklar sunuyor. Yaz sıcaklarında kumsallarda güneşlenmek, yükseldikçe dokusu ve rengi değişen ormanlarda yürüyüş yapmak, yaylalarda etnik ve kültürel kimlikleri tanımak, şelalelerin büyülü güzelliğini seyretmek, il merkezindeki Konuralp ören yerinde tarihi hissetmek Düzce’de yaşayacağınız serüvenler arasında. Ankara – İstanbul yolu üzerinde olmasından dolayı ulaşımı kolay olan kent, az zamanda çok şey görmek isteyenleri tatmin ediyor.

Düzce merkez ilçe Fındıklı Aksu Köyü sınırlarındaki Torkul Yaylası, ilin en önemli doğal güzelliklerinden biridir. Kent merkezine 34 kilometre mesafedeki Torkul Yaylası, Düzce Ovası ve Karadeniz manzarasını içeren müthiş bir seyir terası konumundadır. Sessizliğin tadını çıkarıp güneşli bir havada saatlerce bu görüntünün önünden ayrılamazsınız. Geleneksel yayla evlerinin bulunduğu yerleşim, 1300 metre yükseklikte yer alıyor. Akçaağaç, çam, kayın, köknar, kestane, gürgen ağırlıklı bir orman kuşağının sarmaladığı yaylada eski ahşap evler de bulunuyor. Yaylaya ulaşmak için Beyköy – Uğur Köyü – Fındıklı Aksu yolunu izlemek durumundasınız.

Torkul Yaylasının güneyinde doğaseverleri mest edecek şirin bir göl yer alıyor. Ağaçlar arasına sıkışmış bir çanağa konumlanan Torkul Göleti, volkanik bir çöküntü sonrası oluşmuş. Yaylanın doğu ve batısından devam eden toprak yol yaklaşık bir kilometre kadar izlendiğinde yüzeyinde nazlı nazlı nilüferler gezinen gölete ulaşılabiliyor. Bu yolu araçla değil yürüyerek kat etmenizi öneririz. Kıyıları sazlık olan gölet yakınında bir çeşme mevcuttur. Sadece kuzey tarafı düz, diğer bölgeleri eğimli olan bakir alanda kamp kurabilirsiniz.

Advertisement

Torkul Yaylasından batıya giden yol takip edildiğinde dokuz kilometre sonra Odayeri, doğuya doğru 17 kilometre takip edildiğinde ise Şehir Yaylasına ulaşabilirsiniz. 1457 metre yükseklikteki Şehir Yaylası, geniş bir çayırlığa konumlanıyor. Yaylanın iki kilometre ilerisinde ise Çiçekli Yaylası ziyaret edilebilir.


Leave A Reply