Torpil (Torpido) Nedir?

0

Torpil ya da diğer bilinen ismi ile Torpido nedir ne demektir? Torpidoyu kim bulmuştur ve torpido hakkında kısa bilgiler.

Torpil (Torpido)

Advertisement

Denizaltıların düşman gemilerini batırmak için kullandıkları bir silahtır.

Torpil denizaltının özel depolarında saklanır. Atılacağı zaman kovanlarına yerleştirilir. Bir elektrik donanımı ile ateşlenir. Torpil denizaltının özel torpil kapaklarından bu ateşlemenin hızı ile fırlar. Bundan sonra kendi pervanesi çalışır, ileri gitmesini sağlar.

Bir torpilin içini incelersek üç bölümden yapılmış olduğunu görürüz. Arkasında pervaneyi çalıştıran motor bulunur. Ortada bu motoru çalıştırmak için gerekli olan hava sıkıştırılıp depo edilmiştir. En uçta ise «patlayıcı cisim» saklıdır. Torpilin ucunda sivri bir parça ileri doğru uzanır. Torpil düşman gemisinin su altında bir yerine çarpınca bu sivri uç geri gider, otomatik ateşleme donanımını ateşler. Torpilin büyüklüğüne göre gemi ya yaralanmakla kurtulur ya da batar.

İlk torpili 1366’da Robert Whitehead adında bir İngiliz yapmıştır. Ondan sonra birçok buluşlarla torpil çok etkili bir deniz savaş silahı durumuna gelmiştir.

Advertisement


Leave A Reply