Tour de France Bisiklet Yarışı Nedir? Nerede Başlar Nerede Biter? Tarihçesi

0

Tour de France Bisiklet Yarışı nedir, ne zaman düzenlenir? Tour de France Bisiklet Yarışı nerede başlar nerede biter, tarihçesi hakkında.

Tour de France

Tour de France Bisiklet Yarışı

Tour de France, esas olarak Fransa’da düzenlenen ve bazen yakın ülkelerden geçen yıllık bir erkekler çok etaplı bisiklet yarışıdır. Diğer Büyük Turlar gibi, 23 gün boyunca 21 günlük etaplardan oluşur. “Dünyanın en prestijli ve en zor bisiklet yarışı” olarak bilinir.

Yarış ilk olarak 1903 yılında L’Auto gazetesinin satışlarını artırmak için düzenlendi ve şu anda Amaury Spor Organizasyonu tarafından yönetiliyor. Yarış, iki Dünya Savaşı için durdurulduğu zamanlar hariç, 1903’teki ilk baskısından bu yana her yıl düzenleniyor. Tur öne çıktıkça ve popülerlik kazandıkça, yarış uzadı ve kapsamı tüm dünyaya yayılmaya başladı. Dünyanın her yerinden biniciler her yıl yarışa katılmaya başladıkça, katılım esas olarak Fransız sahasından genişledi. Tur bir UCI Dünya Turu etkinliğidir, yani yarışta yarışan takımların, organizatörlerin davet ettiği takımlar haricinde çoğunlukla UCI WorldTeams olduğu anlamına gelir. Bu, “dünyanın en büyük yıllık spor etkinliği” haline geldi. 1984 ile 2009 yılları arasında farklı isimler altında bir Women’s Tour de France düzenlendi.

Tour de France Rotası

Tour de France Rotası

Geleneksel olarak, yarış öncelikle Temmuz ayında yapılır. Rota her yıl değişirken, yarışın formatı zaman denemelerinin ortaya çıkmasıyla, Pireneler ve Alpler dağ zincirlerinden geçiş ve Paris’teki Champs-Élysées’de bitişle aynı kalıyor. Tour de France’ın modern sürümleri, 23 günlük bir süre boyunca 21 günlük bölümlerden (etaplar) oluşur ve yaklaşık 3.500 kilometreyi (2.200 mil) kapsar. Yarış, Fransa’nın saat yönünde ve saat yönünün tersine devreleri arasında değişir.

Genellikle her birinde sekiz sürücü bulunan 20 ila 22 takım bulunur. Tüm aşamalar bitişe kadar zamanlanmıştır; binicilerin zamanları, önceki etap zamanlarıyla birleşiyor. En düşük kümülatif bitirme süresine sahip sürücü yarışın lideridir ve sarı mayoyu giyer.

Tour De France

İlk Tour De France – İlk Yarış

İlk Tour de France 1903’te sahnelendi. Plan, Paris’te başlayıp Paris’e dönmeden önce Lyon, Marsilya, Bordo ve Nantes’te duran 31 Mayıs – 5 Temmuz tarihleri ​​arasında beş aşamalı bir yarıştı. Toulouse, daha sonra Güney Fransa’daki uzun mesafeyi Akdeniz’den Atlantik’e kadar kırmak için eklendi. Etaplar gece boyunca devam eder ve ertesi öğleden sonra biter, dinlenme günleri biniciler tekrar yola çıkmadan önce biterdi. Ancak bu çok ürkütücü oldu ve çoğu için maliyet çok yüksek oldu ve yarışmaya sadece 15 rakip katılmıştı. Bu yüzden uzunluk 19 güne düşürdü, tarihleri ​​1 ila 19 Temmuz olarak değiştirdi. Ayrıca giriş ücreti 20’den 10 frank’a düşürüldü ve birincilik ödülü 12.000 frank ve her günün birincisi için ödül 3.000 frank olarak belirlendi.

İlk Tour de France, Montgeron köyündeki Melun ve Corbeil yollarının kavşağında, Café Reveil-Matin’in hemen dışında başladı.


Leave A Reply