Trafalgar Savaşı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Cebelitarık Boğazında gerçekleşmiş olan ve tarafları İngiltere ile Fransa-İspanya olan ünlü Trafalgar Savaşı hakkında kısa bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Trafalgar Savaşı

TRAFALGAR SAVAŞI, İngiltere ile birleşik Fransa – İspanya donanmalarının, Cebelitarık Boğazı’nın ağzındaki Trafalgar Burnu açıklarında yaptıkları deniz savaşına verilen isimdir. (21 Ekim 1805).

İspanya’nın Cadiz Limanı’nda demirli bulunan Fransız-İspanyol Donanması, İngiltere Donanması tarafından abluka altına alındı. Napolyon, donanmanın Napoli’ye hareket etmesini buyurunca, Amiral Pierre Villeneuve komutasında yola çıktı. Ancak Trafalgar Burnu açıklarına geldiğinde, Amiral Lord Nelson’un komutasındaki İngiltere Donanması ile karşılaştı.

İngiltere’nin 27 gemisi 5 firkateyni 21 Ekim günü öğleden sonra savaşa tutuştular. 4.5 saat süren savaşın sonunda İngiltere ezici bir zafer kazandı. Amiral Nelson daha savaşın başında, amiral gemisi Victory’de yaralandıysa da, zaferin kazanıldığı ana kadar yaşayabildi. Bu arada Fransa-İspanya Donanması’nın komutanı olan Amiral Villeneuve de tutsak alındı. Bu yenilgi sebebi ile deniz gücünün büyük bir bölümünü yitiren Napolyon, ingiltere’yi deniz yerine karadan abluka altına almaya karar verdi.

Advertisement

Leave A Reply