Trafikte Etkili İletişim Nedir? Neden Önemlidir? Hakkında Yazı

0

Trafikte etkili iletişim nedir? Etkili iletişim, olumlu beden dili ve konuşma üslubu nedir, neden önemlidir? Trafikte etkili iletişim hakkında bilgi.

şoför

Trafikte Etkili İletişim Nedir? Neden Önemlidir?

Trafik ortamı insanların ortak kullanım alanıdır. Trafiğe çıkan sürücülerin birlikte hareket etmeleri ve iletişim içinde olmaları gerekmektedir. Trafiğe çıkan her sürücü, etkili iletişimin temel kurallarından biri olan empati ile yani karşısındaki kişi hakkında herhangi bir yargıda bulunmadan önce kendisini onun yerine koyarak hareket etmelidir.

Sürücüler trafikte bazı sıkıntılarla karşılaşabilmektedir. Özellikle şehir içi trafiğinde hatalı araç kullanan sürücüler, dur-kalklar, trafik lambaları sabırsızlığa ve öfke duygusuna neden olmaktadır. Trafikte yaşanan öfke duygusu; sürücülerin doğru karar alabilmesini engellemekte, tehlikeli davranışlarda bulunmalarına sebep olmaktadır.

Trafik ortamında etkili iletişimin diğer önemli unsurları da beden dili ve konuşma üslubudur. Seyir hâlinde veya yaya olarak trafikteki insanlar, beden dilini kullanarak el, kol. göz hareketleriyle birbirlerine yol gösterebilir. Yine aynı el, kol hareketleriyle tartışmalara hatta kavgalara neden olabilir.

Trafikte her ne olursa olsun sürücülerin iletişim içerisinde olması çok önemlidir. Trafikte karşılaşılabilecek olumlu veya olumsuz durumlarda yıkıcı konuşma üslubu, olayların seyrini çok büyük boyutlara getirebildiği gibi olaylara tebessüm ederek saygıyla ve yapıcı bir üslupla yaklaşmak durumun çok daha farklı yerlere gelmesini sağlayacaktır.

Sürücü ve yayalar; daha iyi. güvenli ve anlaşılabilir bir trafik ortamı oluşturabilmek için empati yapabilmeli, öfke duygusuna hâkim olmalı, olumlu beden dili ve konuşma üslubuna sahip olmalıdır.


Leave A Reply