Trahom Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

2

Trahom nedir? Trahom nasıl bir hastalıktır? Trahom hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi.

trahomTrahom; gözkapaklarının altında birtakım kabarcıkların belirmesiyle başlayan, tedavi edilmezse kirpiklerinin içeriye kıvrılması, saydam tabakada yaralar çıkması yüzünden körlükle sonuçlanabilen bulaşıcı göz hastalığı. Müzmin bir saydam tabaka iltihabıdır.

Nedenleri: Yayılma genellikle anneden çocuklara temas yoluyla, sinekler ve böcekler aracılığıyla, trahomlu hastanın havlusu, mendili, yastığı gibi eşyalarını kullanmakla geçer. Pislik ve yoksulluğun yaygın olduğu tropik bölgelerde sıkça rastlanır. Hastalık, göz kapaklarında biçim bozuklukluğuna, ülserleşmeye, tedavi edilmezse en sonunda körlüğe yol açar.

Belirtileri: Mikrobun vücuda girmesinden belirtilerin çıkacağı ana kadar 5-15 gün arasında süren bir sessiz dönem vardır. Ardından belirtiler ortaya çıkar. Göz yaşarması, ışıktan rahatsız olmak, gözde ağrı, kızarıklık, göz kapaklarının şişmesi, kulak önünde küçük ve duyarlı lenf bezi büyümesi başlıca belirtilerdir.

Tedavisi: İlk tedavisi temizliktir. Ancak hastalığa yakalananlar ilaç tedavisine alınırlar. 3-4 hafta süreyle ağızdan günde 1-1.5 gr tetraksilin ya da günde 1 gr eritromisin hekim gözetiminde olumlu sonuç verir. Aynı antibiyotikler göz merhemi olarak da ağızdan tedaviye ek olarak uygulanabilir. Cumhuriyet’ten önce Türkiye’nin güney bölgelerinde yaygın olan trahom, alınan etki önlemlerle günümüzde hemen hemen tümüyle ortadan kaldırılmıştır.


2 yorum

  1. Alper Çadıroğlu on

    Halüsinasyon gördürür mü bu hastalık? Veya görüntüleri farklı gösterebilir mi / farklı algılatabilir mi? İncil’de görülen “görüm”ler bu hastalıkla bağlantılı olabilir mi? İncil – Vahiy 9:17 “Görümümde atları ve binicilerini gördüm. Ateş, gökyakut ve kükürt renginde göğüs zırhları kuşanmışlardı. Atların başları aslan başına benziyordu. Ağızlarından ateş, duman, kükürt fışkırıyordu.” bunun gibi (?) Veya bu maddedeki şeyleri gördürtebilecek hastalıklar nelerdir ve/veya buna hangi yiyecek/içecek/uyuşturucu/bakteri vs.ler neden olabilir? Günümüz aşılarından “halüsinasyon” psikolojiyi olumlayan (çocuklara mecburi yapılan aşılar arasında) var mıdır?

Leave A Reply