Tramvay Hakkında Bilgi

1
Advertisement

Tramvay ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız. Tramvay nedir nasıl çalışır sistemi nasıl işler?

tramvay

Demir ray üzerinde işleyen, şehir içinde yolcu taşımak için kullanılan araçtır. İlk zamanlar tramvaylar atlarla çekilirdi. Atlı tramvayların hızı yetersiz görülünce, basınçlı hava motorları ile çalışan tramvaylar kullanıldı. Bunlara bağlı bir taşıma teli toprağın altında, özel yuvası içinde sürekli olarak dönüyordu. Tramvaydan inen bir çubuk bu tel üzerine basınca, tramvay hareket ediyordu. Durdurmak için vatman çubuğu yukarı çekerek, dönen telle tramvayın bağıntısını kesiyordu.

Daha sonraları tramvayları hareket ettirmek için elektrik motorları kullanılmaya başlandı. Tramvay motoruna elektrik akımı vermek için tramvay raylarının üstüne elektrik hava hattı çekilir, Tramvayın “arş” denilen bir parçası sürekli olarak bu çıplak elektrik teline değer. Elektrik akımı böylece tramvaydaki elektrik motorlarına gelir, motorları döndürür. Elektrik akımının devresini tamamlamak için gerekli olan ikinci iletken işini toprak görür.

Çalışma ilkeleri bakımından elektrikli tramvayla elektrikli tren arasında bir ayrım yoktur. Yalnız, trenler daha çok yolcu taşıdıkları, daha hızlı gittikleri için motorları da daha yüksek hızla dönen motorlardan seçilir.

Troleybüs. — Troleybüsün çalışma ilkeleri bakımından tramvaydan hiçbir ayrımı yoktur. Yalnız, lastik tekerlekler elektriği geçirmediği için elektrik devresinin tamamlanmasında toprak kullanılmaz. Troleybüse iki hava hattı çekilir. Böylece elektrik akımı devresini havadan tamamlar.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply