Trinidad ve Tobago Hakkında Bilgi

0

Atlas Okyanusunda Karayip Adalarında bulunan bir ülke olan Trinidad ve Tobago ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Trinidad ve Tobago

Advertisement

Atlas Okyanusu’nda, Karayip denizinin güneydoğu ucunda, Venezuela kıyılarına yakın bir adalar topluluğudur. Trinidad ve Tobago’nun yüzölçümü 5.128 km2‘dir.

Trinidad ve Tobago, İngiliz Milletler Topluluğuna bağlı bağımsız bir devlettir. Başkenti Trinidad adasındaki Port-Of Spain’dir.

Trinidad Adası, güney Karayib’deki en büyük adalardan biridir. Yüzölçümü 4.828 km2, Tobago’nun yüzölçümü ise ancak 300 km2‘dir. Her iki adada km2 başına 151 kişi düşer.

Adalarda, Tropikal bölgelere özgü çeşitli bitkiler yetişir. Başlıca ürünleri kakao, şeker, kahve, muzdur. Adanın “rom” denilen içkisi de ünlüdür.

Advertisement

Trinidad’ın yeraltı zenginliğinin başında petrol gelir. Ayrıca boraksla çimento da çıkar. “Mulatti” adı verilen melezler nüfusun %12’si kadardır. 20.000 kadar Beyaz, 6.000 kadar da Çinli vardır. Halk en çok İngilizce konuşur. Din bakımından Hıristiyanlar başta gelir. Hindular, Müslümanlar da kalabalıktır.


Leave A Reply