Tripofobi Nedir? Delik ve Gözenekli Yapı Korkusu Nasıl Aşılır? Belirtileri Tedavisi

0

Tripofobi nedir? Delik korkusu ve gözenekli yapı korkusu nedir? Bazı insanlara hayatı zindan eden korkunun belirtileri ve tedavisi.

Tripofobi

Gözlerinizi kapatın ve çilek, bal peteği ve kabarcıklı gözleme hamurunu hayal edin. Tripofobiye yakalanmış binlerce insandan biriyseniz, bu üç görüntü sizi deli edebilir.

Tripofobi

Kısacası, tripofobi, sıkışık deliklerin korkusu veya tiksintisidir. Sorunla ilgilenenler, nilüfer tohumu kabuğunun yoğun noktalı başı gibi bir şeye bakarken mide bulantısı yaşayabilir veya kabarcıklarla dolu bir küvetin görünce hasta, terli veya panik hissedebilir.

Tripofobi Nedir?

Essex Üniversitesi psikoloji bölümünde fahri profesör olan Arnold Wilkins e-posta yoluyla “Tripofobi diğer fobiler gibi değildir” diye yazıyor. Görsel stres olarak bilinen bir konuda dünyanın önde gelen araştırmacılarından biridir. “İnsanların etkilendiği tek bir şey yok ve bunun nedeni ile ilgili açık bir açıklama yok. Bu, bir fobiden çok iğrenç bir tepkidir.”

Fobiler tipik olarak korkunun ayırt edici belirtisi ile karakterize edilirken, tripofobi çoğunlukla tiksinti belirtisi etrafında dönüyor gibi görünüyor. Ve bu insanların tiksindiği şey, kahvelerinde mercan, nilüfer tohumu ve hatta baloncuklar gibi şeyler görmektir. Temelde delik kümesine sahip olabilecek her şey.

2018 tarihli bir incelemeye göre, kadınların tripofobi geliştirme olasılığı daha yüksek görünüyor ve en yaygın eş tanıları majör depresif bozukluk ve genelleşmiş anksiyete bozukluğudur. Diğer semptomlar şunları içerebilir:

 • Çaresizlik, tiksinti veya korku
 • Tüylerim diken diken, kaşıntılı cilt veya ciltte gezinme hissi
 • Baş dönmesi, titreme, nefes darlığı
 • Terleme, vücut titremesi, hızlı kalp atışı
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı ya da kusma

Ortak Tetikleyiciler

Tripofobi üzerine araştırmalar hala nispeten nadirdir, ancak gözlemlenen tetikleyici nesnelerin bazıları şunları içerir:

 • Kabarcıklar
 • Mercan
 • Meyve tohumları
 • Hastalıklı veya çürüyen ette delikler
 • Ette delikler veya yumrular
 • Petek
 • Böcek gözleri
 • Lotus tohum kabukları
 • Nar
 • Deniz süngerleri
 • Çilek

İnsan yapımı desenlerin yanı sıra benekli veya desenli kürkleri olan hayvanlar da fobik reaksiyona neden olabilir.

Tripofobi

Nedenleri

Tripofobi üzerine araştırmalar hala oldukça sınırlıdır, ancak bunun neden olduğuna dair bazı teoriler vardır.

Evrimsel Nedenler

En popüler teorilerden birine göre, tripofobi, hastalık veya tehlike ile ilişkili şeylere evrimsel bir tepkidir. Örneğin, hastalıklı cilt, parazitler ve diğer bulaşıcı durumlar, bu tür delikler veya çarpmalarla karakterize edilebilir.

Bu teori, bu fobinin evrimsel bir temeli olduğunu öne sürüyor. Aynı zamanda, tripofobisi olanların tetikleyici bir nesne gördüklerinde korkudan daha büyük bir tiksinti yaşama eğilimiyle de tutarlıdır.

Tehlikeli Hayvanlarla İlişkiler

Başka bir teori, kümelenmiş deliklerin bazı zehirli hayvanlardaki deri ve kaplama desenlerine benzer bir görünümü paylaştığını öne sürüyor. İnsanlar bilinçsiz çağrışımlardan dolayı bu kalıplardan korkabilirler.

Bu fikri destekleyen bazı araştırmalar var. 2013 yılında yapılan bir araştırma, tripofobili kişilerin, koşulsuz olanlara kıyasla belirli uyaranlara nasıl tepki verdiğini inceledi. Bir bal peteğine (yaygın bir tripofobik nesne) bakarken, tripofobisi olmayan insanlar hemen bal veya arılar gibi şeyleri düşünür. .

Araştırmacılar, tripofobisi olanların, bal peteği görüntüsünü, çıngıraklı yılanlar gibi aynı temel görsel özellikleri paylaşan tehlikeli organizmalarla bilinçsiz bir şekilde ilişkilendirdiğine inanıyor. Bu ilişkinin bilinçli olarak farkında olmasalar da, tiksinti veya korku duygularına neden olan şey bu olabilir.

Bulaşıcı Patojenlerle İlişkiler

2017’de yapılan bir araştırma, katılımcıların delik modellerini ciltle bulaşan patojenlerle ilişkilendirme eğiliminde olduklarını buldu. Çalışma katılımcıları, bu tür kalıpları görüntülerken ciltte kaşıntı ve ciltte gezinme hislerini bildirdi.

Tiksinme veya potansiyel tehditlerden korkma, uyarlanabilir evrimsel bir tepkidir. Çoğu durumda, bu duygular bizi tehlikeden korumaya yardımcı olur. Tripofobi durumunda, araştırmacılar bunun normal olarak uyarlanabilir bu tepkinin aşırı genelleştirilmiş ve abartılı bir formu olabileceğine inanıyorlar.

Tripofobi

Görsel Özelliklere Yanıt

Bazı araştırmalar, insanların hissettiği rahatsızlığın, kalıpların kendilerinin görsel özellikleriyle daha çok ilgisi olduğunu öne sürüyor.

Psychological Reports’ta yayınlanan bir çalışmada, insanlar tripofobik kalıpları izlerken rahatsızlık yaşarken, bu duyguların tehlikeli hayvanlarla olan ilişkiden çok görsel kalıplarla ilişkili olduğunu buldu.  Bu tür sonuçlar, tripofobinin aslında bir fobi olup olmadığı sorusunu ortaya çıkarıyor.

Diğer Bozukluklara Bağlantılar

Araştırmacılar ayrıca, tripofobili kişilerin anksiyete ve depresyon semptomları yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Tripofobi semptomlarının da kalıcı olduğu ve günlük yaşamda fonksiyonel bozukluklara yol açtığı bulunmuştur.

Tripofobiyi Tedavi Etmek

Tripofobiye özgü bir tedavi yoktur, ancak tripofobinin semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek fobileri olanlara yardım etmenin yolları vardır.

 • Maruz kalma terapisi, zamanla korkunun azalması umuduyla kişiyi en çok korktuğu şeye “maruz bırakır”.
 • Bilişsel davranışçı terapi, tripofobiye neden olabilecek düşüncelerini ve davranışlarını “değiştirmek” için bir terapistle birlikte çalışan hastaları içerir.
 • Derin nefes alma gibi gevşeme teknikleri de tripofobinin neden olduğu tiksinti, korku veya endişeyi azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Depresyon veya anksiyete tedavisi için kullanılan ilaçlar da semptomları azaltabilir.


Leave A Reply