Tristan ve İsolde Operası Konusu Özeti Karakterler, Richard Wagner

0
Advertisement

Tristan ve İsolde Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Tristan ve İsolde Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

TRISTAN VE ISOLDE

Üç perdelik operadır.

Bestecisi: Richard Wagner
İlk oynanış: 1865 Münih.

Başlıca kişiler:

Isolde (Soprano), Brangaene (Mezzosoprano), Tristan (Tenor), Kurvenal (Bariton), Melot (Tenor), Kral Marke (Bas).

Konunun geçtiği çağ ve yer:

Ortaçağ’da İngiltere’de Cornwall ve Fransa’da Bretagne.

Advertisement

Konusu:

Yaşlı Kral Marke ile evlenmek üzere gemiyle Cornwall’a gitmekte olan İsolde’ye kralın yeğeni genç Tristan eşlik ve koruyuculuk etmektedir. Tristan yıllar önce İsolde’nin nişanlısı Morold’u bir düelloda öldürmüş, kendi de yaralanmış, kız büyük nefretine rağmen ona bakarak iyileştirmiştir. Ancak yol boyunca bu nefret aşka dönüşmeye koyulmuştur. İki duygu arasında bocalarken Brangaene’ye zehirli bir içki hazırlamasını emreder, Tristan’ı çağırır, hem kendisi içer, hem sevdiğine içirir. Ölümü bekleyen çift direnilmez bir aşk duygusuyla birleşirler. Brangaene onlara zehir değil, «aşk iksiri» vermiştir. İki gencin direnilmez sevdası Cornwall’da sürmektedir. Kralın ava gittiği bir gece sarayın bahçesinde buluşurlar. Coşkun, yakıcı bir ihtirasın etkisiyle sevişirlerken Kral dönerek olaya tanık olur. Tristan silahını atıp kendisini Kralın adamı Melot’nun kılıcına bırakır Delikanlı ağır yaralı olarak Bretagne’deki şatosuna dönmüş, gelmesi için haber gönderdiği İsolde’yi beklemeye koyulmuştur.

Adamı Kurvenal efendisine bakmakta, bir yandan İsolde’yi getirecek gemiyi gözlemektedir. Gemi gözükür, sevgililer kavuşur, ancak kısa süre için.. Tristan son nefesini vermiş, Kurvenal ikinci bir gemiyle gelen Kral Marke’nin adamı Melot’yu bir kılıç vuruşuyla cansız yere sermiştir. Brangaene gerçeği anlatmış, Kral Marke sevgilileri bağışlamıştır. Ama geç kalınmıştır. İsolde Kralın dediklerini duymaz bile… «Aşk Ölümü» adıyla bilinen ünlü monoloğunu söyler, sonra ağır ağır sevdiğinin yanına düşer.

Opera edebiyatının bu eşsiz şiiri «müzikli dram» sanatında bir kavşak olmuş, duygusal yükü yanında teknik kuruluşu ve yenileyici özellikleriyle derin etkiler uyandırmıştır. Konuyu bir Ortaçağ öyküsünden alan bestecinin yapıt üzerindeki çalışmalarını sürdürürken büyük bir aşk serüveni yaşadığı müzik tarihinin gerçekleri aras’adadır.

Tanınmış bölümler:

«Ön müziği», «O sink hernieder Nacht der Liebe» (Tristan ve Isolde), «Der öde Tag, zum letzten Mal» (Kral Marke), «Mild Und leise wie er laechelt – Liebestod» (Isolde).


Leave A Reply