Truman Doktrini Nedir? Kısaca

0

Truman Doktrini Nedir? Truman Doktrini ne zaman kabul edildi, neleri içerir? Truman Doktrini özeti, hakkında kısaca bilgi.

Truman Doktrini Nedir? Kısaca

1946 yılında Sovyet Rusya’nın, İran üzerinden Orta Doğu petrollerine, Türkiye üzerinden Boğazlar ve Ege Denizi’ne ve Yunanistan üzerinden Doğu Akdeniz’e yayılmaya çalışması bölgede çıkarları olan ama savaş sonrası mücadele edecek ve bölge halkını destekleyecek gücü olmayan İngiltere’yi harekete geçirdi. 1947’de Amerikan Hükümetine, biri Türkiye diğeri de Yunanistan hakkında olmak üzere iki muhtıra verdi.

Advertisement

Bu muhtıralarda, Türkiye’nin Sovyet baskısı altında bulunmasının, Boğazlardan Çin’e kadar olan bütün Orta Doğu ve Asya’yı tehlikeye soktuğunu belirtti. Batı savunmasında Türkiye’nin önemi belirtilerek hem ekonomik ve hem de askerî yardım yapılması gerektiği, İngiltere’nin bu yardımları yapamayacağı ve hatta Yunanistan’daki askerlerini dahi geri çekmek zorunda bulunduğu ve dolayısıyla sorumluluğun Amerika’ya düştüğü belirtildi.

Savaşın sona ermesine rağmen Türk ordusunun hala teyakkuz hâlinde olması ve bunun getirdiği ekonomik yük, Türkiye’nin dış yardım aramasına neden oldu.

12 Mart 1947’de Başkan Harry S. Truman, Amerikan Kongresinde, Türkiye ve Yunanistan’a 400 milyon dolarlık askerî yardım yapılması için kendisine yetki verilmesini istedi. Amerikan Kongresi 22 Mayısta Yunanistan’a 300 milyon ve Türkiye’ye de 100 milyon dolarlık bir askerî yardım yapılmasını kabul etti. Türkiye ile Amerika arasındaki antlaşma 12 Temmuz 1947’de imzalandı. Truman Doktrini devletlerin iki bloka ayrıldığı, Sovyet-Amerikan mücadelesinin başladığı soğuk savaşın ilk adımlarıydı.

Advertisement


Leave A Reply