Tükenmez Kalem Kim Tarafından Nasıl İcat Edildi? Tarihçesi

0
Advertisement

Tükenmez kalem kim tarafından icat edildi? Tükenmez kalemin icadı, tarihi, tarihsel gelişimi nasıldır? Tükenmez kalem hakkında bilgi.

Tükenmez Kalem

Çağımızın en çok kullanılan yazım araçlarından biri tükenmez kalemlerdir. Pratik kullanım özelliği olması nedeniyle günlük yaşantımızda sık sık kullanılırlar. Mavi, siyah ve kırmızı gibi çok kullanılan renklerde mürekkeplere sahip olan tükenmez kalemler, “tükenmez” ünvanını da çok uzun süre yazabilmesinden alıyor. Kimi deneylere göre bir tükenmez kalemin yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda bir çizgi çizebildiği belirtiliyor.

Tükenmez Kalem İcadı

Tükenmez kalemlerin çalışma mantığı basittir. Uçlarındaki bilye sayesinde kalemin borusunun içindeki mürekkep kağıda aktarılır. Tükenmez kalem, ilk kez 1888 yılında icat edilmiştir. Ve o dönemki işlevi hayvan derilerini işaretlemekten başka bir şey değildir.

ABD’li mucit Loud tarafından icat edilen tükenmez kalem, 1938 yılında ticari bir ürün halini alır. Bir gazete çalışanı olan Ladislao ve kardeşi George kalemi birlikte tasarlarlar. Ardından, seri üretime geçerek satışını yapmaya başlarlar. Zaman içerisinde mürekkebin daha az dağılmasını sağlamak amacıyla kalemin ucuna küçük bir top monte ettiler. Bu top mürekkebin kontrollü şekilde yazmasını olanaklı hale getirdi.

Neredeyse son halini alan bu kalemlere talep çok fazla oldu. Bir süre sonra Ladislao ve George kardeşler bir kalem fabrikası kurdular. Bu sırada da kalemin patentini aldılar. Ancak onlarla aynı dönemde ABD’de yaşayan bir girişimci de kalemleri ülkesinde satmaya başlamıştı. 1940’li yıllarda farklı üreticilerin ürettiği kalemler piyasada rekabet halindeydi.

Advertisement

1940’lı yıllar, aynı zamanda 2. Dünya Savaşı yılları idi. Bu savaş yıllarında Amerikan Hava Kuvvetleri de tükenmez kalemleri kullanmaya başladı. Çünkü tükenmez kalemler yüksek uçuşlarda pilotların kolay yazmasına olanak sağlıyordu.

Kaliteli Tükenmez Kalem

Zaman ilerledikçe tükenmez kalem de kendini geliştirmeyi başardı. Bugün Parker, Lamy, Montblanc ve Faber Castell gibi pek çok ünlü marka çok çeşitli renk ve modellerde tükenmez kalem üretmeye devam ediyor.


Leave A Reply