Tükürük Nedir ve Ne İşe Yarar?

0
Advertisement

Tükürük nedir ne demektir? Tükürük nasıl oluşur? Tükürüğün içerisinde ne vardır tükürük ne işe yarar?

Ağzı yaş tutmaya, lokmaları ıslatıp sindirimi kolaylaştırmaya yarayan salgıdır. “Dilaltı“, “çenealtı“, “parotis” denilen üç çift büyük salgı bezinden, ayrıca ağız dokusunda bulunan küçük bezlerden çıkar. Bileşiminde, müsin, albümin, pityalin, maltas gibi organik; sodyum, potasyum, klor, magnezyum, kalsiyum gibi anorganik maddeler bulunur.

Tükürük ağız boşluğunu örten dokuyu nemli tutarak kurumasına, çatlamasına engel olur, konuşmayı kolaylaştırır. Sindirimdeki rolü ise çok önemlidir. Tükürükte bulunan pityalinin etkisiyle nişastalı maddeler maltoza çevrilir; müsin de çiğnenen lokma parçalarını birbirine yapıştırır, böylece onları kolayca yutulacak hale getirir (Bk. Sindirim). Tükürük ağza alınan maddeleri eriterek, daha iyi tat almamıza da yardım eder. Tükürüğün ayrıca bazı mikropları yok edici etkisi de önemlidir.

Tükürüğün çok fazla salgılanmasına, ağızdan dışarı akmasına yol açan bazı haller vardır. Birtakım ilaçlar, zehirli maddeler, ağız, diş eti iltihapları, diş dolguları, protezler, felçler, difteri, kuduz gibi hastalıklar bağırsak asalakları, mide, bağırsak hastalıkları, bazı sinir hastalıkları, gebelik bunların başlıcalarıdır.

Advertisement

Leave A Reply