Tuncel Kurtiz Kimdir? Tuncel Kurtiz Hayatı ve Sanat Kariyeri

0
Advertisement

Tuncel Kurtiz kimdir? Tuncel Kurtiz hayatı, biyografisi, sanat kariyeri, rol aldığı filmler, diziler ve aldığı ödüller hakkında bilgi.

Tuncel Kurtiz

Tuncel Kurtiz; (1 Şubat 1936 – 27 Eylül 2013)

Tuncel Kurtiz, 1 Şubat 1936’da Kocaeli’de, Selanik doğumlu bir Türk bürokrat baba ve Boşnak bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Türk sinema ve tiyatrosunda seslendirme, oyuncu, yönetmen, yapımcı, senarist olarak önemli işlere imzasını attı.

Bir süre hukuk fakültesinde okuyan Tuncel Kurtiz, oyunculuğu tercih etti.İlk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu’nda oyunculuğa başlamış olan sanatçı, sinema filmlerinde de rol aldı.

Advertisement
Kurtiz, beyazperdeye ilk adımını ise Şeytanın Uşakları filmiyle attı.Sanatçı, Yılmaz Güney’in senaryosunu yazdığı Sürü filminde oynadığı ‘Hamo’ rolüyle zirveye çıkmıştı.

1981 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü Nurettin Sezer ile birlikte kaleme aldığı Gül Hasan filminin senaryosuyla kazanmıştır.Sanatçı, Muhteşem Yüzyıl, Ezel, Hacı, Asi gibi önemli TV dizilerinde başrol oynamıştı.

2009 yılının başında vizyona giren olan Güz Sancısı filminde Kamil Efendi karakterini canlandırmıştı.Aynı yıl yayına başlayan Ezel adlı dizide Ramiz Karaeski karakterini canlandırmış ve tanınırlığı daha da artmıştı.

2010 Yaz döneminde NTV yeşil ekranlarında Edremit’in Çamlıbel kasabasında eşi ve kayın biraderi ile birlikte işletmekte olduğu Zeytinbağı adlı butik otelde dostlarını ağırlayarak Tuncel Kurtiz ve Dostları adlı bir program yapmıştır.

Aynı yıl BBC’nin Hayat (Life) belgeselini seslendirmiştir.Birçok ulusal ve uluslararası ödülünün yanı sıra, Ekim 2011’de 48. Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.1958’den bugüne kadar İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Oda Tiyatrosu, İstanbul Şehir Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Münir Özkul Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Gen Ar Tiyatrosu, Halk Oyuncuları, Ocak Sahnesi, Göteborg Şehir Tiyatrosu, Stockholm Kraliyet Tiyatrosu, İsveç Devlet Tiyatrosu, Berlin Schaubühne Tiyatrosu, Frankfurt Şehir Tiyatrosu, Peter Brook C.İ.T.T. Shakespeare Kraliyet Tiyatrosu, Hamburg Şehir Tiyatrosu’nda rol aldı.Sinema hayatı, 1964 yılında Orhan Günşiray’la Şeytanın Uçakları filmiyle başlayan sanatçı, Türkiye dışında ABD ve İsrail dışında da rol aldı.

Sanatçı, İki Altın Portakal, bir Gümüş Ayı ve bir de Stockholm Altın Böcek ödülünü kazandı.Kurtiz, Yaşamın Kıyısında , Sürü, Tabutta Rövaşata, Akrebin Yolculuğu, Bir Aşk Uğruna, Otobüs, Umut, Nehir, Bereketli Topraklar Üzerinde, Çirkin Kral, Ağrı’ya Dönüş, Işıklar Sönmesin, Hoşçakal Yarın, Şellale, İnat Hikayeleri, Güz Sancısı gibi birçok filmde oynadı.

Advertisement


Leave A Reply