Tundra Nedir? Sözlük Anlamı, Tundranın Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Tundra ne anlama gelir? Tundra kelimesinin terimler sözlüklerindeki anlamı, tundralarda bulunan hayvanlar ve bitkiler, özellikleri hakkında bilgi.

“Tundra”

1. Kutuplara yakın bölgelerin bitki örtüsü
2. Bu bitkilerle kaplı geniş alan, kutup bozkırı

“tundra iklimi ”
Yazların çok kısa ve serin, kışların çok uzun ve soğuk geçtiği bir iklim türü

Tundra

Tundra

TUNDRA

Tundra, yılda sadece birkaç ay kar ve buzun olmadığı arktik alanlara verilen isimdir. Tundra sözcüğü araziyi oldukça iyi tarif eden ‘ağaçsız’ anlamındadır.

Tundra, arktik buz tabakasının tam güneyinde Avrupa, Asya ve Amerika’nın kuzey kısımlarından geçen geniş bir kemer oluşturur. Tundra, Antarktika’nın sınınnda ve yüksek dağlarda karın tüm yıl boyunca kaldığı yüksekliklerin altında da bulunur.

Hayvanlar ve bitkiler

Likenler, yosunlar, otlar ve sazlıklar tundradaki başlıca bitkilerdir. Ancak bunların yanı sıra birkaç çiçekli bitkiyle kışın soğuğuna dayanabilen ve kısa yaz döneminde çiçeklenen küçük fundalıklar da bulunur.

Advertisement

Tundrada yıl boyunca yaşayan hayvanlar tarla fareleri, kır fareleri ve yabani sıçanlardır. Bu hayvanlar, kışın karın altında tünel açar ve besin için bitki köklerini kazar. Arktik tilkiler de yıl boyunca kalır; ancak buz tabakalarında fok ve morsları avlayan kutup ayılan daha fazla ‘bulunur. Misk sığırı Kanada ve Grönland’da bulunan, midilli boyunda hayvanlardır. Uzun yünlü kürkleri ve kocaman boynuzları vardır. Boynuzlarıyla siper oluşturarak kendilerini kurtlara karşı korurlar.

Yaz geldiğinde yazın zengin yiyeceklerinden yararlanmak için güneyden hayvanlar tundraya gelir. Aç kurt sürülerince takip edilen çok büyük Ren geyiği (karibu) sürüleri kuzeyde dolaşır. Orman tavuğu, kaz, kuğu, yağmur kuşu gibi kuşlar ve diğer kıyı kuşları üremek için kuzeye uçar.


Leave A Reply