Tüp Bebek ve Gebelik Tedavisi

0

Tüp bebek ve gebelik tedavisi ile ilgili olarak genel ve doktor tavsiyesi içermeyen bilgiler içeren sayfamız aşağıda yer almaktadır.

Hamilelik kimi anne adayları için zahmetli, kendilerini çirkin ve şişman hissetmelerine neden olan ve yorucu bir süreçken kimi anne adayları için yaşamın bir bölümünde illa ki tadılması gereken ve tüm olumsuzlukların göze alındığı doğal bir süreçtir. Bakıldığında bu süreci şekillendiren ve nasıl geçeceğini belirleyen kişi elbette annenin ta kendisidir. Hamile olduğunu öğrenen bir bayan sırtını günümüz teknolojisine yasladığında, doktorunun kontrolü altında tutulduğunda derin bir nefes alacak, hamileliğinin tadını çıkaracak, hatta sürecin nasıl geçtiğini bile anlamayacak kadar keyifli ve zahmetsiz bir 40 hafta geçirecektir. Peki bu rahatlığı sağlayan ve gebelik sürecinde çok önemli bir faktör olan gebelik takibi nasıl yapılır?

Advertisement

Gebelik takibi, bir bayanın hamile olduğunu anladığı andan itibaren doktorunun belirlediği haftalık ya da aylık tarihlerde yapılan ve 40 haftalık hamilelik sürecinin sonuna kadar devam eden kontrollerin yapılması ve bu kontrollere göre hamileliğe yön verilmesidir. Gebelik takibi yaptıran her anne adayı hem kendisinin ve bebeğinin sağlığını emin ellere teslim etmiş olacak hem de hamileliği olumsuz etkileyecek olası bir durumda acil bir müdahaleye hazır bulunacaktır. Hamileliğin ilk haftalarında anne adaylarının yaşadığı heyecandan kaynaklı endişeler nedeniyle haftalık yapılan kontroller, ilerleyen aylarda hamileliğe alışılıp evhamlar bir yana bırakıldığında aylık olarak yapılmaya devam edilecektir. Bu süreçte yapılması gereken en önemli şey doktorun dediklerini harfi harfine dinleyip uygulamak ve en ufak bir durum karşısında heyecana kapılmadan çözüm odaklı hareket etmektir. Yapılan en sağlıklı gebelik takibi süreci budur.

Öte yandan gebelik takibinde aşırıya kaçmak ve aşırı kontrolcü olmak da yanlış sonuçlar doğurur. Annelik içgüdüsü ve hormonların da etkisiyle ortaya çıkan karamsarlık nedeniyle anne adayları olumsuz düşünmeye yatkındırlar. Bu nedenle özellikle ilk ve son haftalarda sürekli kontrole gitmek ve gözetim altında tutulmak isterler. Ancak bu esnada yaşanan sinir ve stres çocuğu olumsuz etkiler.

Bu da elbette anne adayının asla istemeyeceği bir durumdur. Bu süreçte olabildiğince bu tür gerilimlerden uzak durulmalı ve rahat olunmalıdır. Ancak genele bakıldığında insanlarımızın bu konuda birbirine zıt iki uç arasında gidip geldiklerini görürüz. Ya çok ilgilidirler, sürekli doktor kontrollerine giderler ve bir şey olursa diye diken üstünde dururlar ya da kontrollere nadir gidip doktorların söylediklerini kale almazlar hatta ellerinden gelse doğumu bile evde yapmak isterler. Ama bariz bir gerçek ki gebelik takibinde en önemli nokta sağlıklı düşünüp orta yolu bulmaktır. Bu sağlandığında gebelik zaten sorunsuz bir şekilde geçecek ve hiçbir problem ortaya çıkmayacaktır.

Advertisement


Leave A Reply