Turizmin Önemi Nedir? Neden Önemlidir? Yurdumuza Faydaları Nelerdir?

0
Advertisement

Turizm nedir? Turizm neden önemlidir? Turizm, turistler ve yurdumuz için önemi, yararları ile ilgili yazımızın yer aldığı sayfamız.

Turizm

Kaynak: pixabay.com

Dinlenmek, görüp öğrenmek, incelemek, spor yapmak, hava değişimi sağlamak ve sağlık kazanmak amacıyla milyonlarca insan gezi yapar. Yurt içinde ve yurt dışında bu gibi gezileri yapanlara “turist” denir. İnsanların bu amaçlarla gezi yapmalarına ve bu gezilerin meydana getirdiği teşkilatlanmaya “turizm” denir.

Kimi turistler, başka ülkeleri, o ülkelerdeki insanların yaşayışlarını, tarihi eserlerini görüp incelemek ya da oralarda dinlenmek ve eğlenmek için geziye çıkar. Bunlar gittikleri yerler için “yabancı turist”tir.

Gezmek, dinlenmek, eğlenmek bir ihtiyaçtır. İnsanlar eskiden beri gezmeye meraklıdırlar. Bu, insanın yaratılıştan ve ihtiyaçlarından gelen bir özelliktir. Atalarımız “çok yaşayan, değil, çok gezen bilir” diyerek gezinin önemini belirtmişlerdir.

Bilim, fen ve teknolojik gelişmelerin meydana getirdiği hızlı ve modern taşıt araçları sayesinde ülkelere ve kıtalara ulaşmak çok kolay olmuştur. Kara, hava, deniz ve demir yollarıyla ülkeler birbirine bağlanmıştır. Bu ulaşım kolaylıklarıyla insanlar daha çok gezmek ve görmek imkanlarına kavuşmuştur. Turistik zenginlikleri olan akıllı ülkeler bu sayede çok zengin olmuşlardır. Özellikle İtalya, İspanya ve Yunanistan bu alanda büyük hamleler yaparak milyarlar kazanmışlardır.

Türkiye son zamanlarda turizme büyük önem vermiş; ülkemizde turizm gelişmeye başlamıştır. Fakat yapılanları yeterli görmeyip,bu alanda çok çalışmamız gerekmektedir. Yeteri kadar otel, motel, lokanta, eğlence yerleri, düzgün yollar yoktur. Bu eksiklikler vakit kaybetmeden giderilmelidir. Son zamanlarda,bu alanlarda güzel girişimler vardır.

Advertisement

Ülkemizin Turizm Kaynakları

Ülkemiz, dünyanın bütün ülkelerinden daha zengin turizm kaynaklarına sahiptir. Türkiye Taş Çağı’ndan beri insanların yaşadığı bir ülkedir. Bu nedenle eski uygarlıkların izlerini ve kalıntılarını görmek ve incelemek mümkündür. Ayrıca doğa güzellikleri, bol güneşli kıyıları, kaplıcaları, dağları ve tabiat harikalarıyla Türkiye bir turizm cennetidir. Bunlardan yeteri kadar yararlanmak ve turistleri ülkemize çekmek için çok çalışmamız, turizmden zenginleşmiş ülkelerin arasına en kısa sürede girmemiz lazımdır.

Turistlerin severek, isteyerek uğradıkları ülkelerin halkı çok para kazanır. Turistler kaldıkları sürece barınmak, yemek içmek, ülkelerinde olmayan ya da daha ucuz malları almak ve eğlenmek için çok para harcarlar. Kimi köy, kasaba ve şehirlerimiz turizmden çok faydalanmaktadırlar.

Yabancı turistler, kendi paralarını Türk parasına çevirirler,bu yabancı paraya “döviz” denir. Türkiye’ye ne kadar çok döviz girerse yurdumuz o kadar kolay kalkınır ve zengin oluruz.

Turist, verimli bir gelir kaynağıdır. Bu nedenle turistleri ülkemize çekebilmek için, onlara karşı güler yüzlü olmamız, Türk misafirperverliğini göstermemiz, onlara karşı doğruluktan ayrılmamız gerekir. Onların her türlü ihtiyaçlarını sağlamak, rahat etmeleri için her türlü imkanları onlara sunmak hepimizin görevi olmalıdır.

Öğrencilerimize de bu konuda çok görev düşmektedir. Tatillerde yapılan gezilerde rastladığımız turistlere elimizden geldiği kadar yardım etmeliyiz. Sordukları tarihi ve turistik yerleri göstermeli; yabancı dil bilenler onlara rehberlik etmelidir. Unutmayalım ki turistlere ne kadar yakınlık gösterirsek ve iyi davranırsak, bizi ve güzel yurdumuzu o kadar çok severler. Gelecek yıllarda hem tekrar gelirler, hem de başkalarının gelmelerini sağlarlar.

Advertisement


Leave A Reply