Türkçe Hakkında Kompozisyon

0

Türkçe ile ilgili, Türkçe’ye neden sahip çıkmamız gerektiği ve dilin önemi ile ilgili güzel bir yazı / kompozisyon

Resimli Türkçe SözleriTürkçe dünyanın en eski, en köklü dillerinden biridir. VIII. yüzyılda dikilmiş olan Orhun Yazıtlarından anladığımıza göre, daha o çağlarda bile işlenmiş, olgunlaşmış, zengin bir edebiyat dilimiz vardı. Bu yazıtlarda, o çağ Türkleri’nin —Göktürkler’in— dillerini, milli kültürlerini yabancı etkilerden uzak tutmakta çok titiz, kararlı davrandıklarını görüyoruz.

Advertisement

Gerçekten, dil bir milletin en değerli, en kutsal varlıklarından biridir. Çünkü milletin en değerli, en kutsal varlıklarından biridir. Çünkü milleti millet yapan başlıca özelliklerden birisi dildir. Bunun için, bizim olan her şeyi nasıl bütün varlığımızla korumaya çalışırsak, dilimizi de bütün zenginliklö-riyle, değerleriyle, özellikleriyle korumaya çalışmalıyız.

Bundan dolayı, her Türk çocuğunun dilini iyi bilmesi, iyi kullanması beklenir. Dilimizi yanlışsız konuşup yazmak başlıca milli ödevlerimizden biridir. Bunun için de, Türkçe’nin gerek dil bilgisi kurallarını, gerekse imla kurallarını iyi bilmeliyiz.

Bu topraklar üzerinde yaşayan her çocuğun mutlaka dilini iyi bilmesi, iyi konuşup yaazması gerekliliktir. Bunun için de büyük yazarlarımızın eserleri mutlaka okunmalıdır.

Advertisement


Leave A Reply