Türkiye’de Badminton Sporunun Doğuşu ve Gelişimi, Tarihçesi

0
Advertisement

Türkiye’de badminton nasıl doğdu ve gelişti? Türkiye’de badmintonun tarihçesi, tarihi gelişimi, özellikleri hakkında bilgi.

Badminton

TÜRKİYE’DE BADMİNTON

Türkiye Badminton Federasyonu (TBF) 31 Mayıs 1991 tarihinde kurulmuştur. 3 Kasım 1991 tarihinde 104. üye sıfatıyla Uluslar Arası Badminton Federasyonu (IBF) tarafından tam üyeliğe kabul edilmiştir.

Türkiye Badminton Federasyonunun İlk başkanı İrfan Yıldırım’dır. 5 Aralık 1993 tarihinde ilk kez yapılan federasyon başkanları seçiminde ise Akın Taşkent seçimle göreve gelen ilk federasyon başkanı olmuştur.

Badminton Türkiye’de kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen, son derece zevkli ve mücadele gerektiren bir spor dalı olması nedeniyle büyük ilgi görmüştür. 1997 yılında Sakarya Necmi Uztürk Spor Salonu’nda yapılan Balkan Gençler Badminton Şampiyonası’nda Mert Aydoğmuş tek erkekler kategorisinde Türkiye’ye ilk Balkan şampiyonluğunu kazandırmıştır.

Türkiye’de ilk kez düzenlenen ve Badminton Federasyonunun 1994 etkinlik programı içinde yer alan Deplâsmanlı Badminton Ligi tespit müsabakaları, 11 bölgeden 24 takımın katılımı ile 4-7 Nisan 1994 tarihleri arasında Ankara’da yapılmıştır. Bu müsabakalar sonucunda 8 takım Badminton Ligi’ne katılmaya hak kazanmıştır. 1995 yılında ilk kez düzenlenen deplâsmanlı ligde Aliağa Belediyesi İzmir il Karması yenilgisiz şampiyon olurken, aynı yıl düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda Türkiye 3. olmuştur. Toplam 38 üniversitenin yer aldığı Üniversiteler 1. Ligi ve 2. Ligi’nden başka, 10’u 1. Lig’de, 16’sı bölgesel liglerde olmak üzere 26 takımın mücadele ettiği deplâsmanlı badminton liglerine Türkiye’de ilk defa uygulanan bir sistemle Minikler Ligi dâhil olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı Spor Dairesi Başkanlığı ile Badminton Federasyonunun ortaklaşa düzenledikleri minikler, yıldızlar, gençler okullar arası yarışmalar ve ferdi Türkiye şampiyonalarına, özel şirketlerin düzenlemiş oldukları turnuvalar eklenmiştir. Türkiye’deki ilk özel turnuva olan “İstanbul Açık Turnuvası” hâlen güncelliğini korumaktadır.

Advertisement

Badminton sporunun yaygınlaştırılması, tanıtılması, bir kitle sporu hâline getirilmesi amacıyla Kasım 1995’te “Türkiye Badminton” adı altında ilk bülten yayımlanmıştır. Kasım 1997’de ise badminton yayıncılığı büyük bir atılım yaparak baskı kalitesi yüksek “Tüytop Magazin Dergisi”ne kavuşmuştur. 1999 yılında bu yayınlara “Badminton Aktüel”, “Tüytop Ekspres” ve “BHD Bülten” de katılmıştır. 2003 yılından sonra tüm branşları içine alan “Sport Active” dergisi badmintona aylık olarak yer vermiştir. Badminton için büyük bir atılım yılı olan 1999 yılında Badminton Hakemleri Derneği kurulmuştur.

Türkiye badminton millî takımı ilk müsabakasını İzmir’de Kazakistan millî takımı ile oynamıştır. Türkiye’de düzenlenen ilk uluslar arası turnuva ise 70. Yıl Uluslar Arası Badminton Turnuvası olup 25-29 Ekim 1993 tarihlerinde Ankara’da yapılmıştır. Haziran 1994’te Bulgaristan’da düzenlenen Balkan Gençler Şampiyonası’nda Türkiye 3.lük elde etmiştir. 2003 yılında Türkiye’de yapılan Balkan Büyükler Badminton Şampiyonası’nda Yağmur Uslu tek bayanlarda Balkan 2. olmuştur.


Leave A Reply