Türkiye’de İklim Tipleri

0

Türkiye iklim tipleri ile ilgili genel bilgiler. Türkiye’de kaç çeşit iklim tipi vardır? Türkiye iklim tipleri haritası ile birlikte

Türkiye İklim Tipleri Haritası

Advertisement

Türkiye’de, esas bakımından, birbirinden farklı 3 iklim tipi bulunur:

Akdeniz İklimi. — Yurdun batı ve güney kıyılarında hüküm sürer, Yazları çok sıcak geçer. Bu mevsim aynı zamanda kuraktır. Yağış mevsimi sonbaharda başlar, ilkbahara kadar sürer.

Her Mevsimi Yağışlı Orta İklim. — Karadeniz kıyılarında görülür, hele Doğu Karadeniz kıyılarında yaz kuraklıkları gittikçe kaybolur. Bu bölümde hemen hiçbir ay kurak geçmez. Yıllık yağış tutarı da yüksektir (Rize’de: 2.440 mm.), Orta Karadeniz bölümüne doğru yağış tutarı azalır (Samsun’da: 731 mm.). Batı Karadeniz bölümünde yemden artar: (Zonguldak’ta 1.250 mm ).

Bozkır İklimi. — İç Anadolu’da, Trakya’ nın iç kesiminde, Doğu Anadolu’da, Güneydoğu Anadolu’da görülür. Yazla kış, geceyle gündüz arasındaki sıcaklık farkları yüksektir. Doğu Anadolu’da kış soğuklarının, Güneydoğu Anadolu’da yaz sıcaklarının şiddeti büsbütün artar,

Advertisement

Yurdumuzda şimdiye kadar kaydedilen en düşük sıcaklık —43°,2’dir (ocak 1940, Ka-raköse). En yüksek sıcaklık ise +46°,2 olarak kaydedilmiştir (temmuz 1937, Diyarbakır; ağustos 1957, Urfa).


Leave A Reply