Türkiye’de Kurulan İlk Haber Ajansları

2

Türkiye’de ilk haber ajansı ne zaman ve nasıl kurulmuştur? Anadolu Ajans ne zaman kuruldu, tarihçesi. İlk özel haber ajansını kim kurdu?

Türkiye’de ilk haber ajansçılığı denemesi, 1911 yılında başladı. Yabancıların “Osmanlı Telgraf Ajansı” adıyla kurdukları ilk ajans, Türk basınına hiçbir yarar sağlamadı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan “Milli Ajans”m da, ulusal hiçbir yeterliliği yoktu. İlk Türk haber ajansı, “Anadolu Ajansı”dır. 6 Nisan 1920’de Atatürk’ün buyruğuyla kurulup çalışmalarına başlamıştır. Kısa adı AA olan Anadolu Ajansı, Kurtuluş Savaşı boyunca Türk kamuoyunu dış tahriklere karşı uyanık tutmak ve milli kurtuluşu sağlayacak karar ve hareketleri halka zamanında bildirmek gibi önemli görevleri başarı ile yerine getirdi.

Advertisement

1925 yılında ajans, devletin hissedarı olduğu ibi “anonim şirket” haline getirildi. Yabancı ülkelerin milli ajanslarıyla olan işbirliğini son zamanlarda oldukça artıran AA, Avrupa Haber Ajansları Birliği, Asya Haber Ajansları Birliği ve Uluslararası İslam Haber Ajansı’nın üyesi bulunmaktadır. Bu arada, ajans tarafından Gölbaşı TRT İstasyonu’ndan Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya ülkelerine İngilizce ve Fransızca dillerinde haber yayını yapılmaktadır. İç ve dış basın ile TRT ve ilgili makamlara haber ileten ajans, bunun dışında, yabancı ülkelerin haber ajanslarına da “News Letter From Turkey” adlı sürekli İngilizce bültenini göndermektedir. Ajansın yurt içi ve yurt dışı bürolarında, bine yakın sözleşmeli ve gönüllü çalışanı bulunuyor.

Ülkemizin ilk özel haber ajansı ise, 1950 yılında gazeteci Kadri Kayabal’ın kurduğu Türk Haberler Ajansı (THA)’dır. Merkezi İstanbul’da bulunan ajansın, yurt içi ve yurt dışında birçok bürosu vardır. Ajans, bazı İstanbul gazetelerinin katıldığı bir anonim şirket olarak çalışmaktadır.


2 yorum

Leave A Reply